Konec chyb v češtině. Brněnští jazykovědci vyvíjí dokonalý automatický korektor

Novinku, která by měla pomoct vyřešit většinu nejistot při tvorbě česky psaných textů, chystají odborníci z Ústavu českého jazyka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Spolu s kolegy z dalších škol a partnery z komerční sféry začali vyvíjet nový pravopisný, gramatický a typografický korektor pro český jazyk, který bude časem volně dostupný veřejnosti on-line.

Různorodých nástrojů, které opravují česky psané texty už při jejich tvorbě, existuje v různých počítačových programech spousta. Ani jeden v sobě ale v současnosti nemá všechny vyjmenované funkce, neumí opravovat zároveň třeba typografii i pravopis.

„Udělat korektor překlepů není těžké, přidat další funkce už chce ale větší tým a je to výrazně složitější. Při vývoji toho našeho proto využíváme nejnovější jazykové nástroje, zdroje dat a postupy, které jsou v současné době pro češtinu k dispozici,“ uvedla vedoucí celého projektu Dana Hlaváčková.

S nápadem na univerzální automatický korektorský nástroj přišel její kolega Vojtěch Kovář z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, který pracuje se studenty oboru počítačová lingvistika. „Postupně začali skládat části budoucího korektoru, až nám došlo, že by z toho mohl být jeden velký projekt, který vyřeší spoustu problémů,“ doplňuje Hlaváčková.

Spolupráce napříč republikou i generacemi

Mimo dvou zmíněných fakult a jejich studentů se nakonec při práci potkávají ještě lidé z Ústavu pro jazyk český Akademie věd a Ústavu teoretické a komputační lingvistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Jsou mezi nimi i ti, kteří vytvářeli původní a asi nejznámější český korektor, který je implementovaný v programu Microsoft Word a je už přes 13 let starý. 

Projekt je zatím v počátcích, první verze nové pomůcky by měla být k dispozici ke zkoušce v říjnu. „Průběžně si nástroj budeme testovat sami, ale v určitých fázích je v plánu i testování s koncovými uživateli. Jde o to, aby si ho skutečně vyzkoušeli i lidé, kteří píšou texty ve velkém,“ zdůrazňuje Hlaváčková.

Výsledek by se měl zrodit i za pomoci společnosti Seznam.cz, která má v projektu financovaném Technologickou agenturou České republiky roli takzvaného aplikačního garanta. Tento korektor ale nebude vytvářený konkrétně pro tuto firmu, výsledek bude sloužit všem a zdarma. Z projektu vzejde webové rozhraní, do kterého bude možné psát přímo nebo do něj vkládat už hotové texty na kontrolu. Finální verze by měla být hotová v polovině roku 2022.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 1 hhodinou

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 3 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 8 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025
Načítání...