Elektrické koloběžky v Austrálii pod vlivem hackerů. Stroje nadávají klientům a jsou vulgární

V australském Brisbane řeší neobvyklý problém, z městských ulic museli stáhnout nejméně osm elektrických koloběžek společnosti Lime. Kvůli hackerům totiž vozítka na své uživatele pokřikují různé vulgarity a uráží je.

Koloběžky vybavené elektromotorem mají komunikační systém, pomocí něhož hlasem informují zákazníka o stavu jízdy. Neznámá skupina hackerů dokázala do několika těchto strojů proniknout a hlasové soubory nahradit jinými. Místo informace, že jízda začíná, teď koloběžka řekne, že nechce, aby se na ní někdo vozil, během jízdy má vulgární a oplzlé komentáře a na konci jízdy na zákazníky pokřikuje, aby nikam nechodili. 

Společnost Lime pro Brisbane Times tuto záležitost komentovala s rozhořčením. „Jsme si vědomi, že u osmi vozítek v Brisbane vandalové pozměnili hlasové soubory a ty původní nahradili nevhodnými a ofenzivními,“ uvedl zástupce společnosti Nelson Savanh. „Není to chytré, není to zábavné a připomíná to nahrazení vyzváněcího tónu u mobilního telefonu,“ dodal.

Problémy se množí

Motorizované koloběžky Lime mají v Brisbane, kde zatím fungují ve zkušebním provozu, více problémů. Již v lednu se stalo, že se přední kola během jízdy zamknula. Několik uživatelů se při tom zranilo a problém musela vyřešit softwarová záplata.

Aktuální potíže jsou sice jen drobné, neškodné a zdánlivě komické, avšak ilustrují dobře, jak zranitelné hackerskými útoky tyto stroje mohou být. Například bezpečnostní společnost Zimperium nedávno ukázala, že dokáže pomocí aplikace napojené na Bluetooth přimět koloběžku zrychlit nebo zabrzdit na vzdálenost 100 metrů. Jednalo se ale o jiný typ stroje, než se využívá v Brisbane.

Elektrické koloběžky ale čelí hackerským útokům i jinde. Podařilo se například pomocí mobilních telefonů přimět tyto stroje k překročení zabudovaného rychlostního limitu, anebo dokonce získat jízdy zdarma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Je ekologičtější vlak, nebo letadlo? Odpověď není jednoznačná, odhalila studie

Rychlovlaky jsou výrazně ekologičtějším dopravním prostředkem než letadlo při vysokém vytížení tratě. Uvádí to studie španělské státní společnosti Ineco, o které informoval deník El País. Studie se zaměřila na srovnání emisí mezi některými železničními a leteckými spoji ve Španělsku. U vysokorychlostní železnice velká část emisí připadá na výstavbu infrastruktury, zatímco u letecké dopravy převážnou část znečištění způsobuje provoz letadel samotných.
před 1 hhodinou

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Kočky spí častěji na levém boku. Vědci věří v evoluční důvody

Spánek na levém boku by kočkám mohl pomáhat přežít v nebezpečných podmínkách, ale také po probuzení ze spánku reagovat rychleji na blížící se kořist. Popsala to nová studie, která vyšla v recenzovaném žurnálu.
před 18 hhodinami

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
včera v 10:11

Ultrazpracované potraviny způsobují řadu problémů. Chemii „nasávají“ i ze strojů

Chipsy, hamburgery, slazené nápoje, ale i spousta dalších průmyslově zpracovaných potravin může způsobovat řadu civilizačních chorob a také významně přispívat k obezitě. Vědci v řadě nových studií popisují nejen dopady, ale také příčiny toho, proč je tento druh potravy tak zdraví škodlivý.
včera v 07:00

Před osmdesáti lety vyšlo slunce dvakrát: Oppenheimer odpálil první atomovou zbraň

Získat atomovou pumu se za druhé světové války pokoušeli Němci i Japonci, první pokusný jaderný výbuch se ale uskutečnil až 16. července 1945 v poušti u amerického městečka Alamogordo v Novém Mexiku. Byl výsledkem přísně tajného americko-britského projektu Manhattan, který v USA probíhal už od roku 1942.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
16. 7. 2025

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
16. 7. 2025
Načítání...