Destiláty by nemělo být možné koupit po desáté večer, doporučuje adiktolog

54 minut
Hyde Park Civilizace - Michal Miovský
Zdroj: ČT24

Češi patří k největším pijákům alkoholu na světě. Vloni na jednoho obyvatele země připadlo skoro 14 a půl litru čistého alkoholu, podle Světové zdravotnické organizace pili na celém světě víc jen Litevci a Moldavané, varuje adiktolog Michal Miovský.

„Většina lidí v České republice vůbec netuší, že existuje nějaká souvislost mezi pitím alkoholu a rakovinami,“ uvedl adiktolog Michal Miovský v pořadu Hyde Park Civilizace. Konzumace alkoholu podle něj přímo ovlivňuje až devět typů nádorových onemocnění. Přitom alkohol u nás pijí prakticky všichni.

„Alkohol v naší republice je norma. Party bez alkoholu – to si nikdo neumí představit,“ potvrzuje Michala Štáfková, vedoucí Adiktologické dorostové ambulance Kladno. „Už od malička si děti zvykají na to, že když se slaví jakékoli narozeniny, vždycky je přítomen alkohol.“

Kdo pije? Všichni

Nejvíc alkoholu se v Česku vypije ve formě piva, a to přes půlku, čtvrtinu tvoří tvrdý alkohol a zbytek, víc než pětinu víno. Dostupnost alkoholu, jeho cena, tradice pití, všudypřítomná reklama i neexistence systematické prevence – to vše podle expertů stojí za celkovou situací.

„Je to 1,5 milionu lidí, kteří pijí nějakým způsobem rizikově,“ vysvětluje bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Samozřejmě alkoholiků nebo lidí chronických, problémových uživatelů alkoholů je méně, ale i tak jsou to prostě statisíce.“

Alkohol: zdražit a znepřístupnit

Stát proto hledá další metody, jak tato čísla snížit. Vzorem může být aktuální přístup k tabákovým výrobkům – tedy jejich zdražování a také zákaz reklamy. To by podle chystané národní protidrogové strategie mělo čekat i alkohol – „protože teď je de facto absolutně všude,“ říká Jarmila Vedralová, národní protidrogová koordinátorka. „Navíc působí na mladistvé často jako relaxační, nebo možná i pro zvyšování společenské prestiže,“ dodává.

Jeden z dalších cílů chystané národní strategie je prevence u těch nejmladších. Zlepšit se má i síť center, která závislým pomáhají. „Ta specializovaná centra, kde by se prodával alkohol, je jedna alternativa. Druhá alternativa je, že by prodejci byli regulováni ve smyslu doby – například prodeje pro určitý typ alkoholu,“ uvedl Miovský.

To podle něj znamená, že by po dvaadvacáté hodině nebylo možné koupit destiláty nebo by se alkohol nedal koupit v určitých lokalitách. „To je velký problém České republiky. Alkohol koupíte na každém kroku a jakýkoli,“ dodal adiktolog.

Celý pořad si můžete poslechnout i čistě vě zvukové formě, tedy ve formě podcastu:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 16 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 17 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 19 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 22 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...