Konec domácích prací? Vědci vyvíjejí robota, který uklidí boty i šatník

Dlouhé hodiny strávené úklidem domácnosti se možná už v dohledné době stanou minulostí. Američtí vědci vyvinuli systém, který robotům umožňuje rozpoznávat různé předměty. Stroje s těmito schopnostmi by mohly nejen uklízet doma, ale zvládly by například i práci skladníka – budou umět párovat boty nebo skládat věci do krabic.

Skupina vědců z Massachusettského technologického institutu vyvinula nový systém, který dává robotům schopnost rozeznávat různé předměty – například i jednotlivé kusy oblečení nebo věci, které mají lidé běžně v kuchyni. 

Podobná technologie by tak mohla umožnit automatizaci práce ve skladech nebo například pomáhat lidem při úklidu domácností.

„Chtěli jsme, aby se roboti sami naučili dobře vizuálně rozpoznat mnoho předmětů, které jsou užitečné pro řadu běžných činností,“ řekl Pete Florence, jeden z autorů projektu, jejž podle CNN vědci představí letos v říjnu ve Švýcarsku na Conference on Robot Learning.

I když se roboti v současnosti ve skladech a na výrobních linkách už ve velké míře vyskytují, většinou nemají schopnost se sami učit nové věci a improvizovat. Při práci tak mohou dělat pouze přesně zadané úkoly. 

Nová technologie by to mohla změnit. Roboti díky ní budou vědět, jak mají správně uchopit hrnek za rukojeť nebo botu za jazyk. Časem by se měli také naučit, jak naskládat předměty do krabice.  

Trénink robotické ruky vypadal tak, že výzkumníci před domácího robota položili skupiny podobných předmětů, jako jsou například boty, klobouky nebo hrnky. Poté, co byli schopni rozlišit jednotlivé druhy bot, učili se roboti najít u obuvi tkaničky.   

Roboti pomáhají v domácnostech už dnes

Roboti, kteří lidem pomáhají v domácnostech, nejsou novinkou. Například robotické vysavače existují už bezmála dvacet let a mnohdy bývají i běžným vybavením domácností. Populární jsou také roboti, kteří umývají bazény.

Dalším robotickým pomocníkem je automatický čistič oken. Takzvaný hobot funguje tak, že pomocí podtlaku přilne na sklo, po kterém následně jezdí tak dlouho, než je plocha čistá. 

Takzvaní grillboti zase umí ušetřit práci při čištění grilu. Přístroj, který se sám pohybuje na několika kartáčích, dokáže z roštu odstranit zbytky jídel.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Kočky spí častěji na levém boku. Vědci věří v evoluční důvody

Spánek na levém boku by kočkám mohl pomáhat přežít v nebezpečných podmínkách, ale také po probuzení ze spánku reagovat rychleji na blížící se kořist. Popsala to nová studie, která vyšla v recenzovaném žurnálu.
před 9 hhodinami

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
před 15 hhodinami

Ultrazpracované potraviny způsobují řadu problémů. Chemii „nasávají“ i ze strojů

Chipsy, hamburgery, slazené nápoje, ale i spousta dalších průmyslově zpracovaných potravin může způsobovat řadu civilizačních chorob a také významně přispívat k obezitě. Vědci v řadě nových studií popisují nejen dopady, ale také příčiny toho, proč je tento druh potravy tak zdraví škodlivý.
před 18 hhodinami

Před osmdesáti lety vyšlo slunce dvakrát: Oppenheimer odpálil první atomovou zbraň

Získat atomovou pumu se za druhé světové války pokoušeli Němci i Japonci, první pokusný jaderný výbuch se ale uskutečnil až 16. července 1945 v poušti u amerického městečka Alamogordo v Novém Mexiku. Byl výsledkem přísně tajného americko-britského projektu Manhattan, který v USA probíhal už od roku 1942.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
16. 7. 2025

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
16. 7. 2025

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
15. 7. 2025
Načítání...