Konec domácích prací? Vědci vyvíjejí robota, který uklidí boty i šatník

Dlouhé hodiny strávené úklidem domácnosti se možná už v dohledné době stanou minulostí. Američtí vědci vyvinuli systém, který robotům umožňuje rozpoznávat různé předměty. Stroje s těmito schopnostmi by mohly nejen uklízet doma, ale zvládly by například i práci skladníka – budou umět párovat boty nebo skládat věci do krabic. 

Robot, který se umí naučit rozpoznávat předměty
Zdroj: MITCSAIL

Skupina vědců z Massachusettského technologického institutu vyvinula nový systém, který dává robotům schopnost rozeznávat různé předměty – například i jednotlivé kusy oblečení nebo věci, které mají lidé běžně v kuchyni. 

Podobná technologie by tak mohla umožnit automatizaci práce ve skladech nebo například pomáhat lidem při úklidu domácností.

„Chtěli jsme, aby se roboti sami naučili dobře vizuálně rozpoznat mnoho předmětů, které jsou užitečné pro řadu běžných činností,“ řekl Pete Florence, jeden z autorů projektu, jejž podle CNN vědci představí letos v říjnu ve Švýcarsku na Conference on Robot Learning.

I když se roboti v současnosti ve skladech a na výrobních linkách už ve velké míře vyskytují, většinou nemají schopnost se sami učit nové věci a improvizovat. Při práci tak mohou dělat pouze přesně zadané úkoly. 

Nová technologie by to mohla změnit. Roboti díky ní budou vědět, jak mají správně uchopit hrnek za rukojeť nebo botu za jazyk. Časem by se měli také naučit, jak naskládat předměty do krabice.  

Trénink robotické ruky vypadal tak, že výzkumníci před domácího robota položili skupiny podobných předmětů, jako jsou například boty, klobouky nebo hrnky. Poté, co byli schopni rozlišit jednotlivé druhy bot, učili se roboti najít u obuvi tkaničky.   

Roboti pomáhají v domácnostech už dnes 

Roboti, kteří lidem pomáhají v domácnostech, nejsou novinkou. Například robotické vysavače existují už bezmála dvacet let a mnohdy bývají i běžným vybavením domácností. Populární jsou také roboti, kteří umývají bazény.

Dalším robotickým pomocníkem je automatický čistič oken. Takzvaný hobot funguje tak, že pomocí podtlaku přilne na sklo, po kterém následně jezdí tak dlouho, než je plocha čistá. 

Takzvaní grillboti zase umí ušetřit práci při čištění grilu. Přístroj, který se sám pohybuje na několika kartáčích, dokáže z roštu odstranit zbytky jídel.