Robotické vysavače znají každý centimetr vašeho bytu. Firmy chtějí tato data prodávat

Robotické vysavače sbírají data o bytech, které čistí. A nyní s nimi možná začnou firmy i obchodovat.

Robotické vysavače jsou roztomilé malé doplňky domácnosti, které ušetří práci a rozhodně je nikdo nepokládá za hrozbu. Ale za těch 15 let, co existují, tyto stroje dokonale zmapovaly miliony domů a bytů – zlepšují tak svou efektivitu a schopnost vysát ta nejšpinavější místa. Nyní společnost, která je leadrem na trhu robotických vysavačů, plánuje, že by všechna tato data poskytovala společnostem, které podnikají na poli chytrých domácností. Z přátelských robůtků by se tak stali malí špioni.

Jde o společnost iRobot s roboty Roomba, která už na trh uvedla sedm generací robotických vysavačů. Všechny jsou vybavené špičkovým navigačním systémem, který jim umožňuje orientovat se v bytě tak, aby nezabloudily, dokázaly se vždy vrátit do dobíjecí stanice a také aby čistily ta nejšpinavější místa v domácnostech. Modernější modely jsou navíc vybavené i infračervenými senzory, které brání tomu, aby narazily, senzory nečistot jim umožňují poznat, co se má čistit.

Roboti znají naše byty

Jejich „mozky“ nejsou vybavené mapovacími programy, jako třeba konkurenční robotické vysavače Electrolux Trilobite, ale jsou založené na jednoduchých algoritmech orientace v prostoru, které vycházejí z chování hmyzu – tato technologie vznikla na Massachusetském technologickém institutu. Stačí to ale na to, aby dokonale znaly plán domu, kolik čistících cyklů je třeba pro vysávání různých koutů a mají k dispozici i spoustu dalších dat. A nyní se rozhodli, že obchody s těmito údaji se stanou budoucností společnosti.

„Existuje celý ekosystém služeb i výrobků, které může chytrá domácnost získat, když bude využívat bohatou mapu domu, pokud se o ni její majitel rozhodne podělit,“ uvedl ředitel společnosti iRobot Colin Angle. Agentuře Reuters prozradil, že v příštích letech by jeho firma mohla uzavřít dohodu nejméně s jedním z velkých hráčů v byznysu chytrých domácností.

Co by z toho získali? Kdyby se třeba Apple rozhodl pro vylepšení jejich chytrého akustického systému Echo, mapování, které provádí vysavače Roomba, by jim hodně pomohlo. Přesná znalost prostoru, v němž je umístěný, by jim mohla umožnit využít přirozenou akustiku místnosti – poslech hudby by mohl získat zcela novou kvalitu. Podobně by mohly znalost prostoru, v němž jsou umístěné, využít také třeba chytré klimatizace nebo vyhřívací systémy.

Data o spotřebitelích jsou poklad

Tato snaha vylepšit funkčnost chytrých systémů je součástí tažení za získáním co nejvíce dat o spotřebitelích a jejich chování. Pro spotřebitele to bude v budoucnosti znamenat spoustu rozhodování navíc: budou souhlasit s tím, že jim třeba vysavače sbírají data o každém čtverečním milimetru jejich bytu s tím, že pokud výrobce bude moci s těmito daty obchodovat, bude třeba přístroj lacinější.

8 minut
EU a roboti
Zdroj: ČT24

Angle si myslí, že většina uživatelů se rozhodne pro lepší funkcionalitu a budou souhlasit s tím, aby se s těmito údaji obchodovalo; ujišťuje ale, že bez souhlasu majitele vysavače se tato data nikam nedostanou. iRobot je velká a respektovaná společnost, je ale otázkou, zda se podobně budou chovat menší výrobci. A to ani nemluvě o možnosti, že bude robotický vysavač třeba nahackovaný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
před 1 hhodinou

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
před 6 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
včera v 12:23

Přes stoupající počet živelních katastrof plánuje vláda USA zásadní omezení peněz pro meteorology

Spojené státy se potýkají s řadou přírodních katastrof od povodní přes tornáda až po hurikány. Meteorologové umí snižovat jejich dopady, ale přesto, že těchto událostí kvůli změně klimatu přibývá, se americká vláda Donalda Trumpa snaží snižovat finance pro vědce.
včera v 11:49

Evropská komise představila kodex pro AI. Řeší autorská práva i bezpečnost

Evropská komise tento týden zveřejnila nový dobrovolný kodex postupů pro poskytovatele výkonných systémů umělé inteligence (AI), jehož cílem je vyjasnit povinnosti vyplývající z nových unijních pravidel, takzvaného Aktu o AI. Kodex se týká takzvaných generativních modelů AI, jako jsou ChatGPT od OpenAI, Claude od společnosti Anthropic nebo Gemini od Googlu.
včera v 11:02

Neandertálci zpracovaná kost jeskynního lva je jako „švýcarský armádní nůž“ doby kamenné

Víceúčelový nástroj nalezený v belgické jeskyni zvyšuje povědomí o tom, jak inteligentní byli neandertálci. Kromě toho je zajímavý také tím, že kosti jeskynních lvů tito pravěcí lidé podle všeho jinak nevyužívali.
včera v 07:20

Kosti z Národního muzea patří slavnému baroknímu lékaři, zjistili vědci

Tým českých odborníků identifikoval ostatky významné barokní osobnosti, lékaře, šlechtice a rektora Univerzity Karlovy Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Na objevu se podíleli antropologové Národního muzea, Kriminalistický ústav Policie ČR, Ústav soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, archiváři a také knihovníci.
10. 7. 2025
Načítání...