Hurikány zpomalují. A pro člověka je to špatná zpráva

Roku 2017 se hurikán Harvey udržel nad jižní částí amerického státu Texas po dobu čtyř dní. Za tu dobu přinesl na pevninu víc než metr deště a způsobil nevídané škody ve výši přes 125 miliard dolarů.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Hurikány se zpomalují

Vědci se v poslední době přou o tom, zda má na sílu hurikánů nějaký vliv změna klimatu. Zatím o tom neexistuje přesvědčivý a uznávaný důkaz, ale je jasné, že hurikány jsou součástí většího vzorce. A právě extrémní pomalost pohybu hurikánu Harvey je pro experty úžasnou ukázkou toho, jak se „něco“ mění.

Nová studie, která vyšla 6. června v odborném časopise Nature, ukazuje, že tropické cyklóny (včetně hurikánů) za posledních 70 let zpomalily o přibližně 10 procent. Tato práce vychází z údajů amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA): autoři práce prostudovali data o 7585 tropických cyklónách v letech 1949–2016 a spočítali jejich rychlost předtím a poté, co se bouře dostaly na pevninu.

Výsledek: Roku 2016 se tyto bouře, k nimž patří i hurikány, pohybovaly průměrně o dva kilometry za hodinu pomaleji než v roce 1949. Jde tedy o desetiprocentní pokles za období, kdy se Země ohřála o 0,5 procenta. Jde ale o výsledky průměrné, takže v některých oblastech bylo zpomalení ještě mnohem výraznější.

Podle článku v časopisu Nature jsou největší extrémy ve třech oblastech: v Austrálii bouře zpomalily o 19 procent, na východě Severní Ameriky o 20 procent a ve východní Asii dokonce o 30 procent.

Jaké jsou dopady zpomalení tornád?

Toto zpomalení neznamená, že by měly bouře menší sílu nebo že by se rychlost větru v hurikánu zmenšila. Jedná se o to, že se hurikán jen pomaleji přesouvá z místa A na místo B. Dopad na člověka to může mít značně negativní: když se hurikán dostane na nějaké obydlené místo, může tam vydržet delší dobu.

Pokud se to stane, může to mít značně negativní dopad zejména na místa, jako je Houston – tedy regiony, které se ještě nyní vzpamatovávají z hurikánů z minulých let.