Vědci objevili enzym, kterému chutnají plasty. PET lahev spořádá za několik dní

3 minuty
Objev enzymu, který PET lahev rozloží za několik dní
Zdroj: ČT24

Až čtyři století trvá, než se v přírodě rozloží PET lahev. Vědci teď možná přišli na způsob, jak tuto dobu zkrátit na pouhých několik dní. Řešením by mohl být enzym, kterému plasty doslova chutnají. Po jeho „svačině“ sice zbydou z lahve drobky, i ty by ale bylo možné znovu recyklovat.

Každou minutu se na světě prodá asi milion PET lahví. Ty, které skončí v oceánech, škodí nejen tamní flóře a fauně, ale i lidem, a to v podobě mikroskopických částeček, které se dostávají do jídla.

„Polyestery jsou i v našem oblečení a kobercích i v medicínských zařízeních, plasty zkrátka transformovaly svět. A to se nezmění,“ podotýká John McGeehan z University of Portsmouth. 

Enzym PETase
Zdroj: ČT24

Na globální umělohmotnou krizi ale alternativy (jako jsou třeba bezobalové obchody) ani dílčí úsilí (v podobě dobrovolného úklidu či recyklace) nestačí. Svou roli musí sehrát technologie, což dokládá i poslední – a možná jeden z nejnadějnějších – vědeckých objevů.

Enzym, který si pochutná na plastu

Jde o PETase – enzym, kterému doslova chutnají plasty. Tedy hlavně ty, ze kterých se vyrábějí třeba plastové lahve. Poprvé na něj před dvěma lety díky bakterii na tamní skládce narazili japonští vědci. Až teď se ale jejich britským kolegům podařilo popsat jeho detailní strukturu. 

„Díky japonské studii teď můžeme z bakterie odebrat gen a stvořit enzym v laboratoři pod kontrolou. Můžeme generovat gramy enzymů – a díky spolupráci s průmyslem bychom mohli generovat i kilogramy enzymu,“ vysvětluje Graham.

Zbytky se dají znovu recyklovat i na PET lahev

PET lahev, která se v přírodě rozkládá až čtyři století, by enzym spořádal v řádu dní. Ne sice úplně, protože ze své svačiny by ponechal drobky. Díky těmto zbytkům by se ale dříve nevyužitelný plast mohl použít znovu. Mohl by se recyklovat znovu i na PET lahve, což dosud nejde. Takto získané plasty se totiž dosud využívají jen třeba k výrobě oblečení nebo koberců. 

„Udělali jsme to, že jsme vytáhli enzym z té bakterie a nechali ho vyvinout v laboratoři. A díky tomu teď můžeme PET rozložit mnohem rychleji, než v přirozeném prostředí. Ta myšlenka je, že můžeme enzym stvořit rychleji, když budeme vědět jak funguje. A pak je tu také industriální zpracování,“ dodává Graham.

Cílem je tedy technologicky posunout potenciál enzymu do fáze, kdy by enzymy mohly rozkládat větší množství plastů v průmyslovém procesu. Na objevu teď pracuje na pět laboratoří z celého světa a dostupná fakta budou brzy online, aby je mohli rozvíjet i jednotlivci.

Do reálného využití zbývají podle vědců roky. Jejich nadšení ale potvrzuje, že naděje v tomto případě nejsou vůbec liché. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 4 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 7 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 7 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 10 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
včera v 15:07

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17
Načítání...