Koně Převalského nejsou poslední divocí koně na světě. Přepišme dějiny evoluce, volají vědci

Nová studie vrhá nové světlo na původ koní Převalského. Její autoři tvrdí, že je třeba přepsat evoluční dějiny koně.

Koně Převalského, kteří se i díky programu pražské zoologické zahrady opět prohání po mongolských stepích, byli až dosud považováni za poslední divoké koně na světě.

Nová studie mezinárodního týmu vědců ale tuto hypotézu vyvrací. Robustní zvířata s tlustou kůží a kartáčovitou hřívou jsou ve skutečnosti zdivočelými potomky koní, které před 5500 lety ve středoasijské stepi domestikovala takzvaná botajská kultura. Na základě výsledku studie, která byla zveřejněna v odborném časopise Science, se budou muset přepsat dějiny koně, poznamenala dnes agentura DPA.

„Bylo to obrovské překvapení,“ komentovala výsledky studie Sandra Olsenová z univerzity v americkém státu Kansas, která vedla vykopávky na severu Kazachstánu, kde kdysi žili příslušníci takzvané botajské kultury.

Video Bobek: Převalákům se v Gobi daří. Na jaře budou další mláďata
video

Bobek: Převalákům se v Gobi daří. Na jaře budou další mláďata

Botajové, kteří žili usedlým způsobem života, si zhruba před 5500 lety ochočili divoké koně. Některá z těchto již zdomácnělých zvířat následně zřejmě unikla do volné přírody na západě Mongolska či východě Kazachstánu a opět zdivočela. Právě tito koně jsou podle nové genetické analýzy předky koně Převalského.

Svět bez divokých koní

Koně Převalského byli dosud považováni za poslední žijící divoké koně na světě. Podle studie, která prokázala, že jsou – podobně jako mustangové v Severní Americe – potomky domestikovaných a posléze opět zdivočelých zvířat, tak žádní skutečně divocí koně v současnosti na světě již nežijí.

Na záchraně koně Převalského se významně podílí pražská zoologická zahrada. Vede dokonce světovou plemennou knihu těchto lichokopytníků.