Elektronické cigarety pod lupou amerických vědců: škodí, nebo prospívají?

Mladí lidé přestávají kouřit klasické cigarety, ale o to raději mají cigarety elektronické. Problém je, že se neví, jaký je jejich dlouhodobý vliv na lidské zdraví.

V úterý byla v USA zveřejněna zpráva, která popsala, jaká jsou rizika elektronických cigaret a takzvaného vapování. Experti se shodli, že tato činnost může být návyková, přestože vznik dlouhodobé závislosti studiemi prokázán zatím nebyl. Dospívající, kteří tyto přístroje používají, stojí podle vědců navíc před větším rizikem, že přejdou ke kouření klasických cigaret.

O možném riziku, které je s elektronickými cigaretami spojené, se mluví už delší dobu, tyto přístroje však zatím existují tak krátkou dobu, že doposud vzniklo jen málo prací, které by se tomuto fenoménu podrobně věnovaly. O to důležitější je nová zpráva, kterou vytvořila National Academies of Sciences, Engineering and Medicine – jde o nejrozsáhlejší analýzu výzkumu, který se vapování týká.

Zpráva uvádí, že tato zařízení jsou bezpečnější než klasické kuřácké produkty a také, že pomáhají s odvykáním kouření. Opírá se přitom o důkazy, že přechod od cigaret k elektronickým cigaretám může snížit vystavení kuřáka rizikovým látkám, jako je třeba dehet a další karcinogeny.

Zatím však vědci neříkají, že jsou elektronické cigarety bezpečné: chybí k tomu zejména výsledky vědeckých studií, které by zkoumaly, zda dlouhodobým používáním nevzniká závislost a také jaký je dlouhodobý dopad na lidské srdce, plíce a reprodukční orgány.

Odvrácená stránka vapování

Vědecký panel současně popsal některá z rizik, která jsou díky řadě studií jistá. Tím největším je, že vapování může mladé lidi přivést ke kouření klasických cigaret, které jsou mnohem nezdravější než e-cigarety. Vědci zatím ale nebyli schopní potvrdit, zda je nějaká souvislost mezi vapováním a vznikem následné závislosti na nikotin v cigaretách  u teenagerů– je tedy možné, že teenageři s klasickými cigaretami jen experimentují. Obecně ale platí, že na samotné vapování lze vybudovat závislost.

Pro dospívající jsou dnes elektronické cigarety nesmírně populární. Sledují na webu spousty videí, kde s nimi youtubeři předvádějí nejrůznější zábavné kousky. Vliv těchto „influencerů“ na mladé je podle řady studií velmi výrazný, dá se srovnat s kouřícími kovboji ve starých reklamách na cigarety.

Elektronické cigarety se navíc prodávají s nejrůznějšími vůněmi a příchutěmi, což je pro mladé kuřáky velmi atraktivní a může je to ke kouření přitáhnout lépe a rychleji než poněkud specifická chuť klasického tabáku.

„Co se týká otázek na dopad e-cigaret na lidské zdraví, je jich stále ještě mnoho nezodpovězených,“ uvedl David Eaton, který výzkum vedl. „Elektronické cigarety se nedají snadno zaškatulkovat jako pozitivní nebo škodlivé.“

Právě proto, že zatím nemáme jistotu, co s lidmi dělá dlouhodobé vapování, doporučila zpráva, aby vědci tomuto tématu věnovali i nadále – důležitý by měl být zejména výzkum důsledků na těhotenství.

Kouření už mladé nebaví

V posledních desetiletích došlo mezi lidmi k výraznému poklesu množství kuřáků. Podle posledního velkého výzkumu kouřilo roku 2015 asi 37 milionů Američanů – což je 15 procent dospělých. Ještě roku 2001 to přitom bylo 21 procent a v šedesátých letech dvacátého století dokonce 42 procent dospělé populace USA. Tento pokles je výrazný také u mladých dospělých: tam se jedná o pokles ze 34 procent na 22 procent.

Elektronické cigarety jsou pro velké firmy jednou z cest, jak se s tímto obrovským úbytkem zákazníků vypořádat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 8 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánovčera v 15:49

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...