Nanotechnologie budou trhem se 17 miliardami dolarů. V Praze se na tom shodli experti

6 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24

V Praze se tento týden konala konference na téma nanotechnologie. Sešli se na ní experti v oboru, který může výrazně ovlivnit život člověka. Díky nanotechnologiím vznikají nové látky a získávají netušené vlastnosti. Odborníci se rovněž snaží „řídit“ molekuly a atomy tak, aby pomáhaly při léčbě člověka.

„Nanotechnologie je jednou z nejslibnějších oblastí naší budoucí spolupráce,“ zahájil konferenci velvyslanec USA Stephen King. „Podle nejnovější zprávy dosáhne trh nanotechnologií roku 2022 velikosti 16,8 miliard dolarů. Nanotechnologie má potenciál vytvářet výzkum s vysokou přidanou hodnotou a také pracovní pozice, které si přejeme pro naše občany.“

Na konferenci vystoupilo 28 špičkových odborníků z celého světa, mezi nimi i řada expertů z České republiky. Podle organizátorů se tito vědci dostali více než dvěstěkrát do prestižních časopisů Science nebo Nature.

Co jsou nanotechnologie?

Nanotechnologie jsou technologie, které pracují s objekty, které nejsou vidět ani pouhým okem, ale dokonce ani klasickým školním mikroskopem. Typicky jsou tyto objekty velké v řádu nanometrů – což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu.

Celý obor je založen na manipulaci s předměty na úrovni molekul a dokonce i atomů. Vědci se tak mohou dostat doslova k základním stavebním kamenům hmoty a s látkou dělat věci, které jiné technologie neumožňují. Výzkum je nesmírně bohatý, vrstevnatý, je na pomezí molekulární biologie, chemie, fyziky pevných látek i chemie.

7 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24

Díky nanotechnologiím se dají vyrábět nové látky s dříve neznámými vlastnostmi, dají se upravovat předměty tak, aby byly lehčí, pevnější nebo odolnější, ale také se mohou upravovat živé organismy – anebo se dokonce dají kombinovat s neživou hmotou. Přestože mnoho lidí pokládá nanotechnologie za něco, co se týká budoucnosti, řada běžně používaných věcí se již takto vyrábí:

  • Elektronika: vysoce kapacitní paměťová média nebo palivové články;
  • Zdravotnictví: cílená doprava léčiv;
  • Strojírenství: samočisticí nepoškrabatelné laky;
  • Architektura: samočisticí nátěry na budovy;
  • Ekologie: látky na čištění pitné vody.

Poslechněte si rozhovory s vědci, kteří se akce zúčastnili (v angličtině):

8 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24
7 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24
13 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24
6 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24
10 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 10 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 16 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 18 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...