V USA se poprvé narodilo dítě z embrya, které bylo zmrazené 25 let

Americkým rodičům Tině a Benjaminovi Gibsonovým se narodilo zdravé dítě z embrya, které bylo zmrazeno čtvrt století. Nový rekord dokazuje, jak robustní technologií je zmrazování zárodků.

V listopadu se v americkém státě Tennessee narodilo dítě z vůbec nejdéle zmrazeného lidského embrya. Informovala o tom dnes stanice CNN, podle níž bylo embryo uschováno před 25 lety – matce Tině Gibsonové je šestadvacet let.

Dívku Emmu porodila 25. listopadu za přítomnosti ředitele národního dárcovského centra embryí Jeffreyho Keenana. Emminy rodiče Tinu a Benjamina Gibsonovy překvapilo, když se dověděli o stáří embrya. „Prostě jsem chtěla dítě, je mi jedno, jestli jde o světový rekord, nebo ne,“ řekla rodička.

Čtvrt století u ledu

Embryo bylo rozmrazeno v laboratoři vedené Carol Sommerfeltovou, která považuje narození Emmy za úspěch, protože se ukazuje, jak dlouho mohou být embrya uschována. Dosud nejstarší zárodek, z něhož se narodilo dítě, byl starý 20 let.

Emma při narození vážila tři kilogramy a měřila přes půl metru, je zdravá, a to je jediné, na čem rodičům záleží. „Jsme vděční a obdaření. Je pro nás vzácným vánočním dárkem,“ řekla matka. Otec Benjamin, jemuž je 33 let, řekl, že se do dítěte zamiloval hned, jak přišlo na svět.

Gibsonovi se vzali před sedmi lety, Benjamin trpí cystickou fibrózou, často provázenou neplodností. Vzali si do péče několik dětí a mysleli si, že budou nějaké dítě adoptovat. Na možnost zkusit umělé oplodnění zmrazeným embryem je upozornil Tinin otec.