Vědci vyvinuli v laboratoři umělý hormon lásky, bez jejích vedlejších účinků

Na univerzitě v Queenslandu hlásí velký úspěch: tamní biochemici vyrobili v laboratořích syntetickou formu hormonu oxytocinu, kterému se také říká hormon lásky.

Queenslandský tým z Institutu pro molekulární biochemii se pochlubil tím, že jeho verze oxytocinu nemá žádné z vedlejších účinků, které se projevují u přírodní verze hormonu, díky kterému lidé znají lásku.

Hlavní vedoucí výzkumu, Dr. Markus Muttenthaler uvedl, že tento hormon, i když je nejčastěji spojován s láskou, má mnohem více funkcí. Reguluje například řadu společenských i pracovních interakcí, je zodpovědný za mateřskou péči, partnerské vztahy, ale také se podílí na kontrole stresu a reakci těla na úzkost.

  • Helen Fisherová, americká profesorka antropologie studující mezilidské vztahy, rozděluje lásku do tří fází, které se částečně překrývají:
  • 1) Žádostivost je základní sexuální potřeba, která nutí člověka vyhledávat partnery. Tato fáze se vyznačuje zvýšenou hladinou testosteronu u mužů a estrogenů u žen. Působí od několika málo sekund, a v navázaném vztahu málokdy trvá déle než několik týdnů nebo měsíců.
  • 2) Přitažlivost je intenzivnější emoce zaměřená na určitého člověka, která se vyvine z žádostivosti jako prostředek věrnosti ke konkrétnímu partnerovi. Tato fáze většinou trvá půl roku až tři roky. Nedávné neurologické studie prokázaly, že v průběhu zamilovanosti mozek pravidelně uvolňuje specifické skupiny hormonů, z nichž největší roli hrají:
    feromony, dopamin, noradrenalin a serotonin.
  • 3) Oddanost je na rozdíl od předchozích dvou fází dlouhodobá. Z evolučního hlediska je tato fáze důležitá pro výchovu potomků. V této fázi je obvyklá zvýšená hladina oxytocinu a antidiuretického hormonu, které se v předchozích fázích příliš neprojevují.

To všechno z něj dělá jeden ze svatých grálů medicíny – jeho využití v praktickém lékařství by mohlo být dalekosáhlé.

Bohužel, tento hormon v původní přírodní podobě, má mnoho vedlejších efektů. A některé jsou velice vážné, patří k nim například kardiovaskulární problémy nebo u žen ruptura dělohy, pokud se aplikuje po delší dobu nebo v příliš vysokých dávkách.

„Můžeme ho používat pro léčbu, ale aktivuje řadu receptorů, které mohou způsobovat nevhodné vedlejší efekty,“ popsal Muttenhaler.

Láska bez vedlejších účinků

„Nová látka, kterou jsme vyvinuli, je stejně účinná jako oxytocin, ale nemá jeho zvýšený vliv na receptory, což výrazně snižuje pravděpodobnost vzniku nebezpečných vedlejších efektů,“ popsali výzkumníci v tiskové zprávě. Neaktivuje buňky v srdečních svalech a také má pravidelnější efekt na tkáň v děloze – což zase vede k větší bezpečnosti pro matku i dítě.

Vědcům se podařilo vytvořit novou molekulu tím, že cíleně způsobili ve struktuře oxytocinu drobné modifikace – ty pak snižují aktivitu receptorů spojených s některými vedlejšími efekty.

Tento objev je velmi významný, protože oxytocin se stává jednou z nejperspektivnějších látek, jejichž opravdový potenciál lékaři teprve objevují. Je ze své podstaty nesmírně účinný na léčbu problémů, jako jsou autismus, migréna, schizofrenie, úzkost a nadměrný dlouhodobý stres.

Australský tým zatím testoval novou látku pouze na myších, kde se ukázala její vynikající účinnost, vědci tedy hodlají ve výzkumu dále pokračovat. Doufají, že v budoucnosti by mohli začít i s klinickými testy na lidských dobrovolnících.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...