Vědci mohou politikům pomoci při hledání řešení mnoha společenských problémů, jako je například zjišťování dopadů změn životního prostředí, rozpoznání vlivů nových technologií na lidské zdraví nebo otázky bezpečnosti a kvality života, jak uvedla Akademie věd v tiskové zprávě. „Jako vědci disponujeme jedinečnými poznatky a znalostmi, které vznikají převážně za veřejné peníze, a tak bychom to měli veřejnosti nějak vracet,“ vysvětlil motivaci k takovému kroku jeden z iniciátorů semináře, místopředseda AV ČR Pavel Baran.
Ve Velké Británii slouží k expertní podpoře zákonodárců nezávislá Parlamentní kancelář pro vědu a technologie (Parliamentary Office of Science and Technology, POST), která funguje od roku 1989. Připravuje stručné vědecké analýzy, které mají maximálně čtyři strany a říká se jim „POST notes“. Právě to lidi z Akademie věd inspirovalo. „Na setkáních s vědeckým atašé britské ambasády Otakarem Fojtem nás napadlo, že by bylo dobré pozvat britské odborníky, aby nám řekli, jak to u nich funguje, jaký je tok informací mezi vědou a politickou scénou,“ řekl mluvčí AV ČR Jan Martinek, který seminář připravoval půl roku.
Vědci k tématu uprchlíků
Kancelář POST sama vyhledává důležitá témata, kterým se bude věnovat. Podle Akademie věd poskytuje hloubkové analýzy, nezávislá doporučení, odkazy na důvěryhodné informační zdroje, ale také organizuje debaty a nabízí neformální rady, osobní rozhovory a zveřejňuje vědecké články. Tématem poslední zprávy POST byli uprchlíci a podmínky jejich ubytování ve Velké Británii.
Na chystaném semináři vystoupí mimo jiné biofyzička a neurofarmakoložka Sarah Bunnová, která se v kanceláři POST věnuje tématům z oblasti biologie a veřejného zdraví. Nedávno to byly například elektronické cigarety, stařecká demence nebo vliv cukru na lidské zdraví.
Čeští vědci nabízejí expertní podporu zákonodárcům ve čtyřech oblastech: živá příroda, neživá příroda, chemie a medicína a za čtvrté humanitní a společenské vědy. Semináře se zúčastní předseda Senátu Milan Štech, velvyslankyně Velké Británie Jan Thompsonová, předseda Vědecké rady AV ČR Antonín Fejfar a vedoucí Kanceláře Senátu Jiří Uklein.