Čeští nosorožci slaví úspěch: v Africe už porodili třetí mládě

Vzácným nosorožcům dvourohým, kteří byli v roce 2009 převezeni ze ZOO Dvůr Králové nad Labem do tanzanského národního parku Mkomazi, se na konci března narodilo třetí mládě. Opět je to samička.

Mláďata nosorožců v Africe
Zdroj: Zoo Dvůr Králové, Jan Stejskal

Hlavním cílem projektu přesunu nosorožců do Tanzanie je obnovit tamní populaci nosorožců, která byla zdecimována dlouhými roky pytlačení. Informovala o tom mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová.

/*json*/{"map":{"lat":-4.161348545194801,"lng":38.13786513959804,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Matkou v březnu narozené samičky, jež zatím nedostala jméno, je samice Deborah, otcem samec Jamie. Stejnému páru se podařilo přivést na svět mláďata už v letech 2011 a 2014, a to samice Hillu a Tunu. Samec Jamie navíc v roce 2016 zplodil dvě další mláďata, samičky Mobo a Georgiana, s jinými samicemi, které do Tanzanie poslala zoo v britském Port Lympne.

„Pokud si uvědomíme, že březost u nosorožců trvá až 16 měsíců a nějakou dobu musí být mládě s matkou, tak je jasné, že Deborah v Africe rozhodně nezahálí,“ uvedl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas. Narození již třetího mláděte je podle něj důkazem toho, že zoologické zahrady mohou smysluplně pomáhat při ochraně divoké přírody.

Samice Eliška
Zdroj: Zoo Dvůr Králové, Jiří Hrubý

V Tanzanii zůstalo v polovině 90. let minulého století jen několik nosorožců, přímo v Mkomazi byli úplně vyhubeni. „Vrátit se je podařilo díky legendárnímu ochranáři Tonymu Fitzjohnovi a dnes je tu jedna z pouhých tří populací nosorožců v zemi,“ uvedla Jiroušová.

ZOO Dvůr Králové poslala v roce 2009 do Mkomazi tři nosorožce. Čtvrté zvíře, samičku Elišku, zoo do Tanzanie poslala v létě 2016. „Elišce se daří dobře. V Mkomazi právě připravují velký výběh, kde by mohla být spojena se samcem,“ uvedl vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo Jan Stejskal. Eliška, která se ve Dvoře Králové narodila samici Etoshe v září 2012, patří k páté generaci chované v zahradě.

Záchrana nosorožců v české režii

ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých, jinak též černých, na světě. Dosud se jich v dvorské zahradě narodilo 44. Všech druhů nosorožců pak zoo odchovala 57.

Národní park Mkomazi je oblast o rozloze přes 3200 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. Plynule navazuje na území národního parku Tsavo, které se rozprostírá v sousední Keni. Tanzanská vláda v roce 1988 pověřila Tonyho Fitzjohna, aby v tu dobu pytláctvím a pasením dobytka značně zpustošenou rezervaci obnovil. Fitzjohnovi se to dařilo natolik, že se suché savany Mkomazi v roce 2008 staly národním parkem.

První nosorožci byli do Mkomazi převezeni ze záchranného chovu v Jihoafrické republice v roce 1997. Následovala trojice z chovu ZOO Dvůr Králové, v roce 2012 přibyla tři zvířata z Port Lympne a loni samička ze ZOO Dvůr Králové.