Drony proti kůrovci: nová technologie pozná nakažené stromy

Vědci z jižních Čech a Bavorska budou pomocí dronů hledat na Šumavě stromy napadené kůrovcem. Letos techniku zprovozní a otestují, příští rok začnou měřit v šumavských lesích. Letošní náklady na české straně činí tři miliony korun. Řekl to Martin Hais z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Výzkum ovlivní praxi v hospodářských lesích, mnohem dřív než nyní se zjistí, jaký strom je napaden, a omezí se tak šíření kůrovce.

Kamera připevněná na dron bude sledovat šumavské smrky. „Cílem je včas identifikovat stromy napadené lýkožroutem. Ptáme se, kdy nejdříve je možné poznat, že je kůrovec napadl. Budeme mít přesně definovaný čas napadení,“ vysvětlil Martin Hais.

Sledovat stromy z dronů považuje za ideální, protože tak lze vidět korunu stromu shora. Podle hypotézy, kterou potvrdil dílčí výzkum, krátce poté, co lýkožrout napadne smrk, mění strom své charakteristiky, tedy to, jak dokáže odrážet sluneční záření. Hais tyto věci zkoumá delší dobu pomocí družicových dat. Ta sice poskytují informace o obrovských plochách, ale mají malé prostorové rozlišení, a tak nelze rozpoznat jednotlivé stromy.

Projekt začal v lednu. Je z velké části financovaný z EU a souvisí s průmyslem 4.0, s takzvanou čtvrtou průmyslovou revolucí, při níž by měli roboti převzít nekvalifikované činnosti, jež dosud dělali lidé.

Projekt, který využije hlavně lesní průmysl

„Z dronů získáme data, která usnadní práci v lesním průmyslu. Další dva společné výzkumné projekty zahájíme s Jihočeskou univerzitou a Akademií věd v dubnu a květnu,“ popsal Wolfgang Dorner, ředitel institutu technologií Vysoké školy technické v německém Deggendorfu. Do sledování kůrovce se zapojí i Národní park Šumava a Národní park Bavorský les.

Výsledky výzkumu se využijí především v hospodářských lesích. „Tam je potřeba po napadení lýkožroutem poměrně rychle zasahovat: uříznout stromy a zpracovat je tak, aby se kůrovec dál nešířil do okolí. To se týká i některých zón v národních parcích, ale ne těch nejvíc chráněných v bezzásahových pásmech,“ řekl Hais.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 59 mminutami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 2 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 5 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
11. 4. 2025
Načítání...