Obřízka může podle vědců pomoci v boji proti HIV. Ale jak k ní muže přimět?

Obřízka jako zbraň proti viru HIV? Podle řady studijí pomáhá – ale zatím se nedaří přesvědčit muže, aby ji podstupovali. 

Duchovní mohou zásadně ovlivnit rozhodování Tanzanců, zda podstoupit obřízku a přispět tak ke zpomalení šíření viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Informoval o tom zpravodajský web BBC s odvoláním na experiment, jehož výsledky zveřejnil britský vědecký časopis The Lancet. Tato práce navazuje na starší studie, první z nich vyšla již před deseti lety. Později její závěry potvrdil i francouzský výzkum, jde tedy o dobře popsané téma.

Experiment potvrdil, že muži v 16 tanzanských vesnicích se spíš rozhodli pro obřízku, pokud je o zákroku informovali místní duchovní. Vzhledem k tomu, že až 90 procent Tanzanců je věřících, s pomocí duchovních by podle vědců bylo možné uchránit až 200 000 mužů před nákazou virem HIV.

Světová zdravotnická organizaci i další studie to potvrzují

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že obřízka u heterosexuálních mužů podle některých experimentů snižuje riziko nákazy virem HIV až o 60 procent. Zákrok tak podle WHO může v oblastech, kde je nákaza hodně rozšířená, doplňovat jiné formy prevence.

V roce 2015 bylo podle Programu OSN pro boj proti HIV/AIDS (UNAIDS) v Tanzanii asi 1,4 milionu lidí nakažených virem HIV, nemoc AIDS si pak vyžádala životy přibližně 36 000 osob. Země má přes 50 milionů obyvatel.