Za objem svalů mohou geny, ukázal nový výzkum

Když nějaký úspěšný sportovec překoná další světový rekord, komentátoři to často glosují tím, že jde o výjimečnou kombinaci genetiky a tréninku. Až doposud ovšem nebylo mnoho důkazů o tom, že by se svalové dispozice dědily – respektive nebyl vysvětlený mechanismus, jak by se dědily.

Vědci teď oznámili, že identifikovali gen, který podle nich hraje roli v dědičnosti objemu svalů. A současně je spojen s řadou zdravotních faktorů, například s dlouhověkostí.

Již řada starších prací dokázala, že existuje úměra mezi objemem svalstva v těle a očekávanou délkou dožití. Svalstvo je nejčastějším druhem tkáně v těle a umožňuje nám vykonávat spoustu úkonů, které jsou nutné k přežití člověka a také ke správné funkci všech orgánů v těle. Množství svalů se ale člověk od člověka výrazně liší – a vědci teď zřejmě konečně našli ten faktor, který je za to zodpovědný.

Čím dál častějším problémem je také svalová atrofie:

9 minut
Příběh rodiny se svalovou atrofií
Zdroj: ČT24

Objem svalové hmoty se mění podle toho, jakým životním stylem člověk žije, stravou a samozřejmě také cvičením. Ale nový výzkum dokazuje, že také genetická výbava je v tom nesmírně důležitá. Popsal to rozsáhlý výzkum na University of Aberdeen vedený Dr. Arimantasem Lionikasem a zveřejněný v odborném časopise Nature Genetics. Výzkum proběhl na myších, ale podle vědců není důvod, aby neměl stejný význam také u lidí.

Existuje souvislost mezi svaly a rakovinou?

Gen zodpovědný za množství svalové hmoty v těle byl již dříve popsán, ale v souvislosti s šířením rakoviny. Již byly také vyvinuté léky, které ho mají cílit. Vědecký tým, který za tímto objevem stojí, by nyní rád zkoumal, jak tato léčiva působí na svalovou tkáň. Pokud existuje více rozdílných léčiv zasahujících stejný gen, výzkum by mohl odhalit, která má méně negativní efekt.

Svalová hmota má pro lidi neuvěřitelně velký význam, zejména když stárnou. Již jsme u seniorů potvrdili hypotézu, že ti s menším objemem umírají v mladším věku. Náš výzkum naznačuje, že tento gen hraje roli v regulaci svalové hmoty. Tím, že již existují léčiva proti jeho působení, dává našemu výzkumu další naději na jeho úspěšné pokračování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
před 10 hhodinami

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
před 16 hhodinami

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
před 17 hhodinami

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
před 22 hhodinami

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025

Proč je v kosmu víc hmoty než antihmoty? Nový výzkum s českým podílem slibuje pohled za standardní model

Fyzici v dubnu zveřejnili výsledky prvního pozorování rozdílného chování klasické hmoty a antihmoty. Za objevem jsou vědci z CERN, podíl na něm mají i Češi. Výsledek může představovat významný milník v historii částicové fyziky: rozšiřuje totiž chápání rozdílů mezi hmotou a antihmotou a otevírá vědcům nové cesty k pochopení, proč při vzniku vesmíru převládla právě hmota.
23. 4. 2025

Nadměrná CT vyšetření mohou být za pěti procenty případů rakoviny v USA, varuje studie

Nadměrná vyšetření metodou CT – neboli výpočetní tomografie – mohou být původcem každého dvacátého případu rakoviny v USA. Do budoucna před tím varuje nová studie, která pracovala s výsledky více než 60 milionů pacientů. V Česku je počet těchto vyšetření nižší a studie slouží především jako varování, míní přednosta Kliniky zobrazovacích metod 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Lukáš Lambert.
22. 4. 2025
Načítání...