Vědci zkoumali, jaká digitální emoce je nejčastější

Nejoblíbenější digitální emocí na světě je „obličej se slzami radosti“ – jedinou výjimkou je Francie, kde mají raději srdce. Vyplývá to z velké studie amerických a čínských vědců.

427 milionů zpráv z 200 států světa analyzovali vědci z Michiganské a Pekingské univerzity. Snažili se z nich popsat, jaké emotikony se nejčastěji používají. Zjistili, že ze 1281 existujících emoji se jich reálně používá jen 119 – ty tvoří asi 90 procent všech použití emotikonů.

Dvacet nejpoužívanějších emotikonů
Zdroj: ns.umich.edu/

Potvrdilo se také, že jednoznačně nejpoužívanějším emotikonem je „tvář se slzami smíchu“ – tvoří 15,4 procenta všech použití emoji. Je tak populární, že ji Oxfordský slovník zvolil slovem roku 2015.

Na druhém a třetím místě se objevují symboly srdce – samostatné srdce a obličej se srdíčky místo očí tvoří asi 6 procent všech použití emotikonů. „Emotikony jsou všude kolem nás. Stávají se mezinárodním jazykem, který umí propojovat lidi z odlišných kultur a nesrozumitelných řečí,“ uvedl Wei Ai, hlavní autor práce. Celou studii najdete ZDE

Obliba „radosti“ byla takřka celosvětová, jednou z mála výjimek je Francie, kde dlouhodobě nejoblíbenější emotikonem je srdce. Jsou jediným národem světa, který nemá jako nejužívanější emoji nějakou podobu tváře. Francouzi jsou současně vůbec nejaktivnějšími uživateli emotikonů – mají je ve 20 procentech všech zpráv. Na druhém místě je v tom následují Rusové a na třetím obyvatelé USA.

Čeští uživatelé emotikonů jsou originální

Ve studii se píše i o České republice. Právě Češi, obyvatelé Francie a Austrálie používají nejvíce ty nejoptimističtější emotikony. Podle autorů práce to významně koreluje s tím, jaká je v dané zemi úroveň individualismu, v zemích spíše kolektivních (jako je Peru nebo Kolumbie) se častěji objevují emotikony se smutnějšími a negativnějšími emocemi, jako je smutek nebo vztek.

Nejpoužívanější emotikony podle zemí
Zdroj: ns.umich.edu/