Vědci poprvé našli zkamenělinu mozku dinosaura. Vypadal jako párek a byl extrémně malý

Mozek patřil iguanodonovi, až 13 metrů dlouhému dinosaurovi, kterého dobře známe z obrazů Zdeňka Buriana. Vědci ho našli díky zcela nepravděpodobné náhodě. 

Fosilie mozku dinosaura, jež se našla v roce 2004, je podle britských a australských vědců zatím jediná na světě. Zkamenělinu dinosauřího mozku našel amatérský sběratel fosilií Jamie Hiscocks nedaleko přímořského města Bexhill v anglickém Sussexu před více než deseti lety. Mozek pravděpodobně patří býložravému iguanodonovi, který na zemi žil před 133 miliony lety, napsala Reuters.

Vědci věří, že fosilie se zachovala, protože mozek byl po smrti zvířete zakonzervován ve vodě rašelinišť, kde bylo málo kyslíku a vysoká kyselost. Napsali to v analýze, již publikovala Londýnská geologická společnost.

Šance jedna k milionu

„Šance, že se mozek zachová, jsou extrémně malé, takže nález je opravdu udivující,“ řekl Alex Liu z Cambridgeské univerzity, jenž na výzkumu pracoval. Podle vedoucího výzkumu Davida Normana se doposud předpokládalo, že dinosauři měli velmi malé mozky, ale v tomto případě jde o mozek docela velký.

Mozek obyčejného plaza má tvar podobný párku a je obklopen cévami, což znamená, že mozek sám o sobě zabírá velmi málo místa v lebeční dutině. Vědci však věří, že na zkamenělině jsou otlaky způsobené lebeční kostí, což by znamenalo, že mozek dinosaura byl větší.

Video Reportáž: V Brazílii našli kosti neznámého dinosaura
video

Reportáž: V Brazílii našli kosti neznámého dinosaura

Normanův tým však zdůraznil, že na základě toho příkladu nelze tvrdit, že všichni dinosauři měli větší mozek a vyšší inteligenci.

„Vzhledem k tomu, že nemůžeme zkoumat lalok mozku dinosaura, protože fosilii chybí, nemůžeme s jistotou říci, jak velký mozek byl,“ řekl Norman.