Při dalším oteplování se podle vědců část Španělska změní v poušť

Při dalším oteplování podnebí o více než 1,5 stupně Celsia se kromě jiného jih Španělska promění v poušť. Uvedla to zpráva evropských klimatologů. Zaměřili se na oblast Středomoří, kde by podle nich přílišné oteplování způsobilo největší změny tamních ekosystémů za posledních 10 000 let, tedy od začátku lidské civilizace.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: CHROMORANGE / Moser

Loni se v Paříži země světa dohodly na společném klimatickém plánu, jak omezit klimatické změny. Podle textu má být oteplování udrženo pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Pařížský dokument nahradí nynější kjótský protokol z roku 1997.

Vědci vytvořili počítačovou simulaci vývoje ekosystémů v návaznosti na možné oteplování a v porovnání se zkušenostmi z minulých 100 století. „Rozdíl mezi (oteplením o) 1,5 stupně a dvěma stupni by znamenal přechod od téměř normální situace odpovídající posledním 10 000 let k extrémní situaci,“ řekl spoluautor studie a ředitel francouzského státního výzkumného ústavu CNRS Joël Guiot.

Video Horizont ČT24
video

Kalifornské sekvoje jako účinná zbraň proti globálnímu oteplování. Dokáží pohltit tuny CO2

 

Kdyby se nepodařilo snížit koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého v atmosféře a teplota by se zvýšila o pět až šest stupňů Celsia, vytvořila by se poušť až do poloviny Pyrenejského poloostrova. Bez ohledu na vývoj teploty by ale ve Středomoří neměly být zaznamenány žádné výrazné změny do roku 2030 či 2040.

V marockém městě Marakéš začne 7. listopadu další klimatická konference OSN. Krátce předtím - 4. listopadu - začne platit pařížská klimatická dohoda.