TÉMA

Úplněk

Největší úplněk rozzářil nebe

V noci na čtvrtek Zemi ozářil takzvaný modrý Měsíc. To nemá nic společného s jeho barvou, je to označení typu úplňku. Pokud jsou v jednom kalendářním měsíci dva, označuje se ten druhý jako modrý. Byl to zároveň úhlově největší úplněk v letošním roce.
31. 8. 2023|

Za úplňku přibývá sebevražd, rizikem je i pozdní odpoledne a září. Vědci doporučují větší dohled nad zranitelnými

Lidé po staletí tušili, že úplněk na obloze vyvolává u lidí záhadné změny. Teď psychiatři z Indiana University School of Medicine potvrdili, že během úplňku se s lidskou psychikou nejspíš opravdu něco zvláštního děje, protože v této době přibývá úmrtí v důsledku sebevražd.
13. 4. 2023|

Noční oblohu rozsvítil největší superúplněk roku, vidět byl v New Yorku i v Číně

Už druhý superúplněk letošního roku mohli v noci ze středy na čtvrtek sledovat lidé takřka po celém světě. Jde o jev, kdy je měsíc na své dráze vůbec nejblíže planetě Zemi. Další výrazný úplněk v přízemí nastane až příští rok, a to 31. srpna 2023.
14. 7. 2022|

Fáze Měsíce významně ovlivňují délku spánku, popsala studie

Mýty a legendy přisuzují Měsíci obrovskou moc: vládne náladám, spánku, mění lidi ve zvířata nebo má vliv na imunitu, či dokonce množství sebevražd. Většina těchto vlivů je vědecky neprokázaná, proto se teď američtí psychologové na jeden z nich podívali detailně: zkusili zjistit, jak je to s dopadem měsíčních fází na kvalitu spánku.
30. 1. 2021|