Izrael znal plán útoku Hamásu rok dopředu. Nevěřil, že by ho teroristé dokázali realizovat

Izraelské bezpečnostní složky měly už od loňského roku dokument, který popisoval útok teroristického hnutí Hamás na izraelské území. Uvedl to ve čtvrtek deník The New York Times (NYT), který se s dokumentem seznámil. Podle něj text popisuje směr útoku na místo konání hudebního festivalu Supernova i postupy, které Hamás skutečně 7. října použil. Izraelské bezpečnostní složky však vyhodnotily plán jako příliš ambiciózní a mimo bojové schopnosti hnutí.

Dokument, který má zhruba čtyřicet stránek, získaly izraelské bezpečnostní síly více než rok před útokem ze 7. října. Plán sice neuváděl datum, kdy chce  Hamás provést úder na izraelské území, některé pasáže dokumentu však s velkou přesností líčí to, co se nakonec stalo, napsal americký deník.

Dokument, který v izraelských bezpečnostních kruzích získal název Jerišská zeď, uvedl, že jedním z nejdůležitějších cílů útoku bylo obsazení izraelské vojenské základny v kibucu Re'im, kde se 7. října konal hudební festival Supernova, na kterém teroristé z Hamásu zabili přes 260 lidí.

Jerišská zeď popisuje například taktiku, kterou použil Hamás pro vniknutí na izraelské území. Podle dokumentu vypálení velkého množství raket mělo odvést pozornost izraelské armády a zahnat její vojáky do protileteckých krytů, zatímco bezpilotní prostředky ničily izraelské bezpečnostní kamery a automatické zbraně rozmístěné u hranice s Pásmem Gazy.

Díky tomu mohli ozbrojenci hnutí Hamás ve velkém počtu překonat bezpečnostní bariéry na hranici s Izraelem v šedesáti místech, napsal NYT. Dokument Jerišská zeď začíná pasáží z koránu: „Překvapte je v bráně. Pokud tak učiníte, jistě zvítězíte“, kterou bojovníci Hamásu často používali i během útoku 7. října. 

Pracovní povolení

Podle deníku dokument obsahuje i mnoho podrobností o vojenských základnách a infrastruktuře izraelské armády v okolí Pásma Gazy, což vyvolává otázky, jak teroristické hnutí dokázalo tak velký počet informací získat.

NYT poukázal na to, že Izrael si špatně vyložil akce Hamásu. Skupina vyjednávala o povoleních, která by Palestincům z Gazy umožnila pracovat v Izraeli, což izraelští představitelé považovali za známku toho, že Hamás nechce válčit.

Reakce zpravodajských důstojníků

Izraelští bezpečnostní analytici a vojenští velitelé plán Hamásu na útok vyhodnotili jako příliš ambiciózní a mimo bojové schopnosti, které mohli teroristé nasadit. Všechny armády píší plány, které nikdy nepoužijí a podle představitelů armády a tajných služeb nebylo ani jasné, zda vedení Hamásu plán skutečně schválilo, napsal server NYT.

Postoj se nezměnil ani po varování analytičky z prestižní rozvědné skupiny 8200, která v červenci letošního roku poukázala na to, že bojovníci Hamásu provádí vojenská cvičení pod dohledem seniorních členů hnutí, která plně odpovídají plánu známého jako Jerišská zeď. Cvičení zahrnovalo sestřelení izraelského letadla, obsazení kibucu a vojenské výcvikové základny, při kterém dojde k zneškodnění izraelských kadetů.

Jeden z důstojníků divize izraelské armády, která měla na starost situaci v Pásmu Gazy, sice analytičce pochválil její práci, ale prohlásil, že dané cvičení je součástí „naprosto smyšleného“ scénáře. „Je to plán na zahájení války,“ oponovala v e-mailové korespondenci a odvolala se na události, které předcházely jomkipurské válce.

Podle NYT představitelé izraelské armády zpětně přiznávají, že posílení jednotek rozmístěných u Pásma Gazy by bývalo mohlo zmenšit dopad útoku hnutí Hamás na civilní obyvatelstvo. Při útoku ze 7. října zemřelo přes 1200 lidí a dalších 240 osob palestinští teroristé unesli, uvádí izraelské úřady.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump uleví automobilkám vyrábějícím v USA od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvaceti procentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
před 3 mminutami

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
14:04Aktualizovánopřed 7 mminutami

Kanadské volby vyhráli liberálové. Většinu mít ale nebudou, odhaduje CBC

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho, která vyhrála pondělní předčasné volby, nebude mít v parlamentu většinu, předpokládá projekce veřejnoprávní televize CBC. Carney už předtím řekl, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Hlasy se stále ještě sčítají. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci.
05:50Aktualizovánopřed 13 mminutami

„Tak to nemělo dopadnout.“ V Kyjevě se rozloučili s rodinou zavražděnou Rusy

Lidé se v Kyjevě naposledy rozloučili s rodinou Chudjových. Otec, matka a syn zahynuli při čtvrtečním ruském raketovém útoku na metropoli. Přežila jen čtrnáctiletá dcera. Pohřbu se zúčastnit nemohla – s fyzickými zraněními a psychickými dopady stále leží v nemocnici. Celkem úder zabil třináct lidí a přes devadesát jich zranil. Navzdory pokračujícím jednáním o příměří šlo o nejsmrtelnější ruský útok na ukrajinské hlavní město za poslední téměř rok.
před 1 hhodinou

Americká letadlová loď uhýbala před palbou, „ztratila“ při tom stíhačku

Z paluby americké letadlové lodi USS Harry S. Truman se do moře zřítil bojový letoun F/A-18 Super Hornet a tahač, který ho vlekl, uvedla televizní stanice CNN s odvoláním na prohlášení amerického námořnictva. Podle televize je hodnota letounu více než 60 milionů dolarů (přibližně 1,3 miliardy korun). Loď prováděla prudký manévr, aby se vyhnula vzdušnému útoku jemenských hútíjských povstalců, řekl CNN nejmenovaný americký činitel.
14:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
19:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
08:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dvanáct zemí vyjádřilo ve Varšavě podporu Ukrajině, Maďarsko bylo proti

Prezidenti zemí od Baltu po Jadran a Černé moře v úterý dali na schůzce ve Varšavě najevo podporu Ukrajině, která se více než tři roky brání agresi ze strany Ruska. Část závěrečné deklarace summitu Iniciativy Trojmoří věnující se největšímu konfliktu na evropském kontinentu od druhé světové války ale nepodpořilo Maďarsko, jehož vláda je vůči Moskvě vstřícná. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu prohlásil, že jeho země se toho během války hodně naučila a je připravena se o své zkušenosti podělit.
11:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...