Rakouský exkancléř Kurz stanul před soudem kvůli obžalobě z křivé výpovědi, vinu odmítá

U vídeňského soudu začal proces s bývalým rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem (ÖVP). Obžalovaný je z křivé výpovědi před parlamentním vyšetřovacím výborem, který zkoumal údajnou korupci v první Kurzově vládě z let 2017 až 2019. Bývalý lidovecký politik před zahájením procesu znovu vyjádřil přesvědčení o své nevině a prostřednictvím svého obhájce pak u soudu požádal o zproštění obžaloby.

Někdejší dvojnásobný kancléř, který byl za své raketové politické kariéry také předsedou Rakouské lidové strany (ÖVP) či ministrem zahraničí, čelí ze strany protikorupční prokuratury WKStA obvinění z křivého svědectví před parlamentním vyšetřovacím výborem, který vznikl v návaznosti na takzvanou kauzu Ibiza.

Ze stejného trestného činu jsou obžalováni také bývalá místopředsedkyně ÖVP Bettina Glatzová-Kremsnerová a někdejší šéf kabinetu v úřadu kancléře Bernhard Bonelli. Obžalovaní trvají na své nevině a Kurz už před zahájením soudního procesu žádal, aby byl zproštěn viny. Pokud se obžalovaným vina prokáže, mohou být potrestáni až třemi roky vězení.

3 minuty
Události: Sebastian Kurz před soudem
Zdroj: ČT

Kurz podle obžaloby lhal ohledně funkce pro svého spolupracovníka

Protikorupční prokuratura WKStA viní 37letého Kurze z toho, že před výborem snižoval svou roli při obsazení funkce šéfa rakouského státního holdingu ÖBAG svým důvěrníkem Thomasem Schmidem.

Kurz před výborem vypovídal v tom smyslu, že se instalací Schmida do čela ÖBAG ani obsazením dozorčí rady podniku přímo nezabýval, i když byl o dění informován. Podle WKStA se ale Kurz i Bonelli v příslušném dění angažovali více, než sami tvrdí. Naznačily to i textové zprávy Kurze, Schmida a dalších lidí, které mají vyšetřovatelé k dispozici a které předloni zveřejnila rakouská média.

„Když Kurz říká, že členy dozorčí rady nevybíral, je to nepravdivé, i všechny ostatní členy dozorčích rad musel Kurz povolit,“ řekl ve středu státní zástupce Gregor Adamovic.

Obhajoba požádala o zproštění obžaloby

Všichni tři obžalovaní se ve středu dostavili k soudu a soudce Michael Radasztics zahájil jednání, zatímco soudní síň museli opustit kameramani a fotoreportéři. Během přelíčení je zakázáno pořizovat obrazové i zvukové záznamy. Soudní síň byla podle agentury APA zcela zaplněná. Místa si předem zarezervovalo 83 zástupců médií z Rakouska i ze zahraničí.

Kurzův obhájce Otto Dietrich hned na úvod jednání žádal výměnu soudce. Radasztics je podle něj podjatý, neboť v dřívějším procesu, který se týkal nákupu údajně předražených letounů Eurofighter, měl tehdejší státní zástupce Radasztics údajně blízko ke Kurzově protivníkovi Peteru Pilzovi ze Zelených.

Soudce to odmítl s tím, že podjatost vzniká na základě vztahů k jednotlivým účastníkům procesu, ale nikoliv ze známosti, napsal na webu Der Standard „Nemám vůči Peteru Pilzovi ani přátelský, ani důvěrný vztah,“ řekl Radasztics.

Při vyjádření obhajoby Dietrich později žádal o zproštění obžaloby svého mandanta. Vyjádření Kurze před parlamentním výborem podle něj byla pravdivá a neexistuje důkaz, že exkancléř osobně rozhodoval o obsazení předsednictva státního holdingu ÖBAG. Kromě toho někteří poslanci kladli neúplné otázky a časový tlak mohl vést i k neúplným odpovědím, argumentoval mimo jiné Dietrich a hovořil o agresivní náladě ve vyšetřovacím výboru.

Kurz bude podrobněji vypovídat zřejmě v pátek

Rakouská média odhadují, že Kurz bude podrobněji vypovídat až v druhý jednací den, který je naplánovaný na pátek. Ve středu ještě před zahájením procesu předstoupil před novináře a hýřil optimismem. Je prý přesvědčen o tom, že se obvinění ukážou jako falešná.

Zároveň naznačil, že vyšetřování mohlo být politicky ovlivněné. „Považuji za velmi povážlivé, že se stále častěji podnikají pokusy dělat politiku trestními oznámeními,“ řekl Kurz.

Obžalovaní byli jen krátce tázáni na své personálie, poté následovalo čtení obžaloby. Zástupce protikorupční prokuratury zdůraznil, že nalézání pravdy ve vyšetřovacích výborech je stejně důležité, jako u soudních řízení. Parlamentní výbory sice nevynášejí rozsudky, ale vytvářejí základ pro rozhodování o možných politických důsledcích a mají rozhodující význam pro zákonodárství, zdůraznil státní zástupce. Obelháni podle něj přitom v tomto případě nebyli jednotliví poslanci, nýbrž veřejnost.

Vyšetřovací výbor po aféře Ibiza

Parlamentní vyšetřovací výbor byl zřízen po aféře s videem z Ibizy. Kauzu spustila v roce 2019 videonahrávka tajně natočená v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza ve vile tehdejšího vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho – bývalého předsedy pravicově populistických svobodných (FPÖ), kteří s Kurzovými lidovci tvořili vládní koalici. Strache na záznamu otevřeně hovořil o svém korupčním jednání.

Kromě vyšetření skandálu kolem videa se parlamentní výbor zabýval také některými dalšími potenciálně korupčními kauzami z doby vlády lidovců a svobodných.

Kurz patřil k velkým nadějím konzervativců v celé Evropě. Vzhledem k četným skandálům na podzim 2021 na kancléřskou funkci rezignoval a v prosinci téhož roku oznámil svůj úplný odchod z politiky. Nyní se věnuje podnikání a lobbingu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 59 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 3 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 4 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 10 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...