Afghánky nebudou mít až do odvolání přístup k vyššímu vzdělání. Oznámilo to v úterý islamistickým Talibanem spravované ministerstvo vyššího vzdělání, uvedla agentura Reuters. Veřejné i soukromé školy v Afghánistánu nyní obdržely od ministerstva dopis, který jim nařizuje bez prodlení zamezit studentkám v přístupu k univerzitnímu vzdělání. Nařízení vzápětí odsoudily Spojené státy a Británie na jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.
Taliban zakázal afghánským ženám vysokoškolské studium. Platí to neprodleně
Vysokoškolské studium bylo doposud jednou z mála věcí, které islamistické hnutí Taliban po nástupu k moci v minulém roce afghánským ženám nezakázalo. Nařízení hnutí oznámilo necelé tři měsíce poté, co tisíce žen a dívek v celé zemi skládaly přijímací zkoušky na univerzity. Středoškolské studium měly dívky zakázané již dříve.
Od loňského srpna hnutí práva a svobody Afghánek postupně omezuje. Zpočátku ženám nařídilo neopouštět domov bez mužského příbuzného a zahalovat si obličej na veřejnosti. Ženy byly rovněž vyloučeny z většiny zaměstnání ve veřejné správě. V uplynulých týdnech Taliban omezení svobod žen rozšířil o zákaz chození do parků, lázní či tělocvičen.
V omezování práv a svobod žen hnutí Taliban v Afghánistánu pokračuje, přestože má kvůli tomu podle listu The Washington Post zablokovaný přístup k sedmi miliardám dolarů v zahraničních rezervách. Vlády západních zemí daly jasně najevo, že hlavní podmínkou pro zmírnění sankcí je zlepšení situace afghánských žen a dívek.
Taliban při nástupu k moci sliboval umírněnost, za poslední rok ale významně omezil práva a svobody afghánských občanů, obzvlášť žen a dívek, a začal se vracet k tvrdému uplatňování práva šaría a některým praktikám obvyklým za jeho tvrdé vlády v devadesátých letech minulého století. Tehdy byly běžné veřejné popravy, bičování a kamenování odsouzených.