Podpora Ukrajině neustane, ujistila vysoká americká diplomatka v rozhovoru pro ČT

Rozhovor s náměstkyní amerického ministra zahraničních věcí Wendy Shermanovou (zdroj: ČT24)

Prezident Joe Biden se sejde s ruským diktátorem Vladimirem Putinem ve chvíli, kdy bude přesvědčen, že to má smysl. V exkluzivním rozhovoru to České televizi řekla náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanová, která o uplynulém víkendu navštívila Prahu. Zároveň ujistila veřejnost, že Spojené státy nepřestanou podporovat Ukrajinu. Shermanová mimo jiné zavzpomínala i na bývalou americkou ministryni zahraničí s českými kořeny Madeleine Albrightovou.

Washingtonu se i za současné složité situace podařilo s Ruskem vyjednat výměnu vězňů. Americkou basketbalistku Brittney Grinerovou, která byla v srpnu odsouzena k devítiletému vězení za pašování drog, směnil za Viktora Buta – bývalého poručíka sovětské armády známého pod přezdívkou „obchodník se smrtí“. Rus si odpykával pětadvacetiletý trest za přípravu prodeje zbraní v hodnotě desítek milionů dolarů.

Další Američan, který je v Rusku podle Washingtonu neoprávněně vězněn, je bývalý voják Paul Whelan. O propuštění muže odsouzeného k šestnáctiletému trestu odnětí svobody za údajné zapojení do špionáže, ale Moskva v minulosti odmítla jednat.

„Skutečně věřím, že se nám ho podaří dostat domů. Nepřestaneme na tom pracovat, dokud neuspějeme,“ řekla Shermanová a dodala: „Je to naše odpovědnost kdekoliv na světě. Musím zmínit, že Elizabeth Whelanová, Paulova sestra, projevila mimořádné pochopení, když řekla, že je ráda za každého Američana, který se vrátí domů. Ona ví, že usilovně pracujeme i na návratu jejího bratra. Velmi si cením její laskavosti.“

Putin není člověk, který by rozuměl situaci

Podle náměstkyně nadále trvá situace, kdy Ukrajina, čelící ruské agresi na svém území, bojuje o přežití. „Sám Putin přednedávnem prohlásil, že invaze bude pokračovat. Hrozí jadernými zbraněmi a mluví o odstrašení i o tom, že by je Rusko použilo jako první. Zmínil změnu doktríny. Tohle není člověk, který rozumí situaci. Pokud dnes Putin stáhne svá vojska, skončí válka. Když Ukrajina přestane bojovat, skončí Ukrajina.“

Shermanová také ocenila solidaritu v české společnosti, která se po ruské invazi na Ukrajinu mobilizovala a nabídla zemi pomocnou ruku. „Teď jsem zde v České republice, která odvedla obrovský kus práce. Nejenže přivítala přes 400 tisíc uprchlíků, ale lidé tu také vybrali 48 milionů dolarů, aby Ukrajina nakoupila, co potřebuje. Česká vláda poskytla těžké zbraně a silnou podporu. Česko chápe důležitost demokracie, svobody, lidských práv a proč Ukrajinci bojují tak statečně. My je musíme podpořit.“

Si Ťin-pching usiluje o změnu pravidel

Úkolem západních zemí je podle ní projevit postoj, který odradí další, kteří by chtěli Putina v jeho konání napodobit. Velkou výzvu, tvrdí náměstkyně, pak představuje Čína. „Jako dvě největší světové velmoci spolu musíme mluvit o ekonomice i jejich rostoucí armádě. Z politického pohledu musíme vybudovat nějaké základy. My nestojíme o žádný konflikt. Nechceme oddělovat naše ekonomiky. Je to ale skutečně velká výzva,“ připomněla.

Velkou roli v současné situaci hraje dle náměstkyně čínský prezident Si Ťin-pching. „On má teď po posledním sjezdu komunistické strany totální kontrolu a opravdu chce změnit pravidla hry. Ta mezinárodní pravidla umožnila jeho zemi obrovský rozvoj a vzestup. Rád by je změnil, aby ještě víc vyhovovala jemu, ale už ne mnoha dalším.“

Albrightová by byla hrdá na poslední volby

Za riziko Shermanová považuje i sílící spolupráci Íránu s Moskvou. Připomněla, že íránský režim prodává drony a rakety ruské armádě, která je používá proti civilistům, což je válečný zločin.

„Také uvěznil americké občany, které se pořád pokoušíme dostat domů. Je toho daleko víc, co Írán dělá, aby ohrozil mír a bezpečnost ve světě,“ podotkla žena, která za Obamovy administrativy radila i Johnu Kerrymu – předchůdci současného ministra zahraničí Antonyho Blinkena.

Radost Shermanové naopak udělaly nedávné volby do Kongresu. „Nesmírně hrdá“ by na ně byla i bývalá šéfka americké diplomacie a pražská rodačka Madeleine Albrightová, tvrdí. „Celý svůj život zasvětila demokracii. V jedné ze svých posledních knih se věnovala fašismu. Ona rozuměla tomu, jak důležité jsou volby. Jak je důležité vysvětlovat občanům, že ten složitý demokratický systém je tu pro jejich dobro.“

Velmi hrdá byla Albrightová podle Shermanové i na vývoj v jejím původním domově, v České republice.