Německý ministr hospodářství Robert Habeck chce výrazně zpřísnit protikartelový zákon, aby zabránil petrochemickému průmyslu ve zneužívání dočasného snížení daně z pohonných hmot. Vláda tuto daň od června na tři měsíce snížila, aby obyvatelům kompenzovala vysoké ceny benzinu a nafty. Nehledě na takzvanou tankovací slevu se ale ceny na čerpacích stanicích takřka vrátily na květnovou úroveň. Ministr financí Christian Lindner snížení daně hájí jako správný krok, Habeckův návrh ale podporuje.
Tankovací sleva v Německu nepomohla, ceny paliv opět rostou. Habeck se zaměří na ropné koncerny
„Habeck vyhlašuje válku ropným koncernům,“ napsal v pondělí deník Der Tagesspiegel o ministerském plánu. Šéf resortu hospodářství už dříve mluvil o zdanění nadměrných zisků, což ale koaliční liberální svobodní demokraté (FDP) odmítají. Habeck v pondělí v rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že cestu takového zdanění stále považuje za správnou, proto ji nechce úplně opustit, takže hledá alternativu se stejným výsledkem. A tím je úprava protikartelového zákona, míní.
„Protikartelovému zákonu dáme drápy a zuby,“ věří Habeck. Chce, aby protikartelový úřad měl více možností, jak proti ropným koncernům zasáhnout, včetně odebrání zisků, jestliže podniky zneužijí svého dominantního postavení na trhu.
Habeck uvedl, že tankovací sleva je spíše jakousi pozvánkou k porcování kořisti, kterou financuje stát. Doplnil, že Zelení takové opatření nechtěli a že to bylo přání liberálů (FDP). Obě strany společně se sociální demokracií (SPD) kancléře Olafa Scholze v Německu vládnou.
Šéf FDP a ministr financí Lindner v neděli večer v rozhovoru s televizemi ARD a ZDF tankovací slevu hájil jako dobrý projekt, bez kterého by ceny na čerpacích stanicích byly výrazně vyšší, proto kritiku odmítá. Zároveň ale označil jako dobrý záměr Habeckův návrh na zpřísnění protikartelového zákona.
Podobně se vyjádřil i šéf liberální frakce ve Spolkovém sněmu Christian Dürr, podle kterého je úprava protikartelového zákona tou správnou cestou ke kontrole trhu. „Jsem si jistý, že řešení najdeme,“ řekl Dürr. Stejně jako celá liberální strana odmítá danění nadměrných zisků a zvyšování daní obecně.
Průmysl zneužívá situace, míní šéf autoklubu
Otevřeni změnám jsou i sociální demokraté. Jejich spolupředseda Lars Klingbeil v pondělním vydání deníku Rheinische Post řekl, že tankovací sleva je určena pro obyvatele, a nikoli pro petrochemické podniky.
Vláda od 1. června na tři měsíce snížila daň na pohonné hmoty u benzinu o 29,55 centu (7,40 korun) a u nafty o 14,04 centu (3,50 korun). Snížením daně z pohonných hmot je automaticky nižší i daň z přidané hodnoty, což podle německého autoklubu ADAC znamená u benzinu dalších pět centů a u dieselu tři centy na litr.
Ceny na čerpacích stanicích skutečně na začátku června skokově klesly a dostaly se pod dvě eura za litr, nyní se už opět nad tuto hranici vrátily. V případě nafty je cena na stejné úrovni jako před zlevněním. ADAC uvedl, že do nižších cen se na začátku června nepromítla celá sleva, takže autoklub očekával další pokles cen, což ale nenastalo.
Expert autoklubu na ceny paliv Christian Laberer v reakci na opětovný růst cen na stojanech čerpacích stanic vyzval politiky k zásahu, protože podle něj petrochemický průmysl očividně využívá krizové situace k maximalizaci zisků na náklady spotřebitelů.