Slovenský parlament ve středu nevydal k vazebnímu stíhání obviněného expremiéra a šéfa opoziční strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica. Bude tak dál vyšetřován na svobodě. Prokuratura, která do sněmovny žádost o souhlas s jeho stíháním ve vazbě podala, tvrdila, že na svobodě by politik mohl ovlivňovat svědky. Fico obvinění opakovaně označil za politickou mstu a snahu o likvidaci opozice.
Slovenský parlament odmítl vydat Fica k vazebnímu stíhání
Proti vazebnímu stíhání Fica byli podle očekávání poslanci opozice a část nezařazených poslanců, při hlasování se zdrželi zejména poslanci vládního hnutí Sme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára. Žádost prokuratury podpořilo 74 ze 150 přítomných poslanců.
„Děkujeme všem poslancům, kteří se postavili na stranu zdravého rozumu a hlasovali pro demokracii a právní stát na Slovensku,“ reagoval Smer-SD.
Fica spolu s jeho stranickým kolegou a exministrem vnitra Robertem Kaliňákem a dalšími dvěma obviněnými policie podezírá v souvislosti se zneužíváním policie a finanční správy proti politickým oponentům Smeru-SD v době, kdy byli Fico a Kaliňák u moci. Kaliňák, který na rozdíl od Fica poslancem není, soud už dříve poslal do vazby.
Poškozenými v kauze byli podle policie hlavně bývalý prezident Andrej Kiska a někdejší opoziční politik, nyní ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.
Z klubu OĽaNO při hlasování žádost prokuratury nepodpořily dvě poslankyně, které pak hnutí podle slovenských médií vyloučilo ze svého poslaneckého klubu; ten tak má nově 48 zákonodárců. Už dříve klub OLaNO opustili nebo z něj byli vyloučeni dohromady tři poslanci.
Matovič: Poslanci hlasováním ukázali nadřazenost
Matovič, který před posledními parlamentními volbami kritizoval politiku Smeru-SD a který sliboval očistu společnosti, po hlasování sněmovny uvedl, že spravedlnost prohrála jednu z bitev. „Omlouvám se všem, i našim voličům i dalším lidem, kteří očekávali, že padesát bojovníků za OĽaNO neselže. Osmačtyřicet jich skutečně neselhalo, dva selhali. Dvě poslankyně našeho hnutí plus sedmnáct poslanců hnutí Sme rodina svým hlasováním ukázali, že si myslí, že poslanci jsou něco víc než obyčejní lidé,“ prohlásil Matovič.
„Toto je největší prohra politické kariéry lídra OĽaNO. A porazil ho nejen jeho oblíbený koaliční partner, ale i vlastní poslankyně. Už nikdy nebudou moci hovořit o boji proti korupci,“ uvedl ministr hospodářství a předseda vládní strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík. Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová zase řekla, že výsledek hlasování je popřením protikorupčního smyslu současné vládní koalice.
Fico ještě jako premiér označoval Kisku i Matoviče za daňové podvodníky a na veřejnost unikly také neveřejné informace o Kiskově firmě. Na bývalého prezidenta prokurátor v dubnu podal obžalobu v souvislosti s daňovou kauzou jeho firmy; Kiska, který Fica porazil v prezidentských volbách v roce 2014 a pak se vůči Ficovi politicky vymezoval, své stíhání označil za expremiérovu mstu.
„Čekám další pokusy na moji kriminalizaci, to je v pořádku, od toho jsem tady. Moje baterky jsou však naplno nabité, nejen díky podpoře klubu, ale i díky podpoře veřejnosti,“ řekl někdejší ministerský předseda.
Ficovi hrozí roky za mřížemi
Bývalý trojnásobný slovenský premiér Fico je obviněný z trestných činů zneužití pravomocí, dále ze založení a podpory zločinecké skupiny a z ohrožení daňového tajemství. Za to mu v případě prokázání viny u soudu hrozí dlouholeté vězení.
Zákonodárce na Slovensku může soud poslat do vazby pouze v případě, že s tím předem souhlasil parlament. K samotnému Ficovu obvinění policie ale souhlas sněmovny nepotřebovala. Slovenští zákonodárci totiž mají imunitu jen pro hlasování a pro výroky v parlamentu a v jeho orgánech.
Kaliňák i Fico o funkce v kabinetu přišli během politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018. O dva roky později pak Smer-SD po porážce v parlamentních volbách skončil v opozici.