Slovenská prokuratura obvinila z podplácení šéfa centrální banky. Guvernér vinu popírá

Slovenská prokuratura obvinila z podplácení nynějšího guvernéra centrální banky (NBS) Petera Kažimíra, který byl dříve ministrem financí za sociální demokraty (Smer-SD). Napsal to v úterý portál Aktuality.sk. Kažimír v prohlášení vinu popřel.

Peter Kažimír na archivním snímku
Zdroj: AP (ČTK) Autor: Bundas Engler

Kauza má souviset s blíže neupřesněnými daňovými řízeními, uvedl portál. Kažimír je podezřelý, že v minulosti sehrál roli kurýra a přinesl tehdejšímu šéfovi Finanční správy Františkovi Imreczemu úplatek zhruba 50 tisíc eur (1,27 milionu korun). Portál napsal, že o tom vypovídal sám Imrecze. Ten stál v čele slovenské Finanční správy v letech 2012 až 2018 a nyní je obviněn v několika kauzách. Při jejich vyšetřování spolupracuje s policií.

„Skutkový stav v usnesení je nepravdivý a v samotném zdůvodnění chybějí potvrzující důkazy. Nemám žádné informace a nejsem si ani vědom porušení zákona, zároveň jsem nikdy neměl ani žádný zájem ovlivňovat jakákoli řízení,“ uvedl Kažimír v prohlášení, které agentuře ČTK poskytlo tiskové oddělení NBS.

Vlna zatýkání na Slovensku

Kažimír, dlouholetý místopředseda Smeru-SD, byl ministrem financí v letech 2012 až 2019, kdy nastoupil do čela NBS. V této souvislosti se vzdal členství ve zmíněné straně, v jejímž čele stojí expremiér Robert Fico.

Slovenská policie loni zadržela obvinila v různých kauzách kromě jiných podnikatele, dále někdejší vysoké úředníky či soudce z období, kdy byl u moci Smer-SD. Tato zatýkání zažila země po parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládního Smeru-SD.