Bavorskou CSU povede nadále Söder. Podpořil Lascheta a varoval před levicovou vládou

Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU) si za svého předsedu opět zvolila premiéra Markuse Södera. Ten se v projevu na úvod stranického sjezdu postavil za kancléřského kandidáta Armina Lascheta (CDU), který vede CSU a její celoněmeckou sestru Křesťanskodemokratickou unii (CDU) do parlamentních voleb. Söder rovněž varoval před vznikem levicové vlády, který by podle něj znamenal politický sesuv.

Söder na sjezdu CSU
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Daniel Karmann

Bavorského premiéra podpořilo 87,6 procenta delegátů, což je méně než 91,3 procenta, které Söder dostal v říjnu před dvěma lety.

Na sjezdu se Söder jasně postavil za Lascheta, který byl jeho sokem v boji o kancléřskou kandidaturu konzervativní unie CDU/CSU. „Za kancléře chceme Lascheta a ne Olafa Scholze či Annalenu Baerbockovou.“

Scholz vede do voleb sociální demokraty (SPD) a Baerbocková Zelené. Laschet na sjezdu CSU, který se koná v Norimberku, vystoupí v sobotu.

Söder varuje před Levicí ve vládě, Scholz s ní vládnout nechce

Unie CDU/CSU se ve volebních průzkumech propadla na druhé místo, vedení si s odstupem několika procentních bodů drží SPD. Söder se obává, že kdyby Scholz sestavoval vládu, neodmítl by koalici se Zelenými a s postkomunistickou Levicí.

Levice je označována za krajně levicovou. Vznikla v roce 2007 sloučením hnutí odštěpeného od SPD a Strany demokratického socialismu (PDS). Tato strana byla právní následnicí Sjednocené socialistické strany Německa (SED), která byla do roku 1990 vládnoucí komunistickou stranou v Německé demokratické republice.

Sám kancléřský kandidát SPD Scholz nedávno uvedl, že s Levicí vládnout nechce a že doufá ve většinovou koalici se Zelenými.

Kromě případné koalice SPD, Zelených a Levice, kterou označil za „ostře levicový eintopf“, kritizoval Söder také případný vznik koalice SPD, Zelených a liberální FDP. Tuto koalici, které se s odkazem na stranické barvy říká „semaforová“, nazval Söder „rozředěnou levicovou polévkou“.

Klesají preference unie i samotné CSU v Bavorsku 

Söder před straníky prohlásil, že průzkumy pro CDU/CSU opravdu nejsou příznivé. „Hrozí skutečný politický sesuv,“ řekl s tím, že Německo by v případě levicové vlády čekaly vyšší daně a vyšší dluhy. Dodal ale, že unie se nevzdává a proti vstupu Levice do vlády bude bojovat.

S poklesem popularity se ale nepotýká jen CDU/CSU, problémy má i CSU v Bavorsku. V průzkumu Wählercheck televize SAT.1 Bayern se strana propadla na 29 procent. Sondáž Bayerntrend přisoudila CSU dokonce 28 procent. Pokud by se průzkumy ve volbách potvrdily, byl by to pro CSU nejhorší výsledek v dějinách.