Ve Španělsku zatkli Chávezova spojence, který se skrýval před vydáním do USA

Policie v Madridu ve čtvrtek zatkla bývalého šéfa venezuelské vojenské tajné služby Huga Carvajala, který se ve španělském hlavním městě skrýval před vydáním do Spojených států. Z dohledu španělských úřadů zmizel před necelými dvěma lety, napsala agentura AP.

Bývalý šéf venezuelské vojenské tajné služby Hugo Carvajal
Zdroj: ČTK/AP Autor: Manu Fernandez

Carvajala policie zatkla v malém bytě, který mu sloužil jako skrýš. „Žil zcela uzavřeně, nikdy nechodil ven ani blízko k oknu. Vždy ho chránili lidé, kterým věřil,“ uvedla policie v příspěvku na Twitteru. Připojila k němu video, na němž jsou vidět maskovaní policisté nasazující Carvajalovi pouta.

USA o vydání blízkého spolupracovníka někdejšího venezuelského prezidenta Huga Cháveze žádají pro podezření z drogových zločinů a z napomáhání levicovým povstalcům Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

Na základě amerického zatykače byl exšéf tajné služby s hodností generálmajora ve Španělsku zatčen v dubnu 2019, v listopadu téhož roku pak vrchní soud rozhodl o jeho vydání do USA. Ještě předtím, v září 2019, však soud vydání do USA nedoporučil, načež byl Carvajal propuštěn z vazby. Nedlouho poté s ním policie ztratila spojení.

Carvajal vinu odmítá. Loni se na sociálních sítích objevilo jeho stručné prohlášení, v němž uvedl, že se skrývá na protest proti údajným politickým zásahům do svého případu.