V Severní Makedonii hořela nemocnice pro pacienty s covidem. Zemřelo čtrnáct lidí

Čtrnáct lidských životů si vyžádal požár, který v noci na čtvrtek vypukl v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v převážně albánském městě Tetovo v Severní Makedonii. Uvedlo to podle místních médií ministerstvo zdravotnictví, podle kterého v nemocnici bylo celkem 26 pacientů, z nichž dvanáct vyvázlo se zraněním.

Policisté vyšetřují místo požáru
Zdroj: ČTK/AP Autor: Boris Grdanoski

V médiích se dříve objevily nepotvrzené informace, že v nemocnici mohlo být v okamžiku propuknutí požáru přes 100 lidí a že počet obětí by mohl přesáhnout tři desítky.

„Ministerstvo zdravotnictví informuje, že při včerejšími (středečním) požáru ve středisku pro pacienty s covidem-19 zemřelo čtrnáct lidí. Během požáru bylo ve středisku celkem 26 pacientů, dvanáct zraněných bylo ošetřeno v nemocnici v Tetovu a jsou mimo ohrožení života. Žádní zdravotníci nezahynuli, několik jich utrpělo lehká zranění,“ uvedlo ministerstvo podle serveru Vesnik.

Neštěstí předcházel výbuch, první plameny se objevily ve 21:00. Hasičům se podařilo dostat oheň pod kontrolu přibližně za hodinu. Během hašení z budovy vynášeli pacienty, které zdravotníci převáželi do nemocnic v padesát kilometrů vzdáleném Skopje.

Nemocnice byla postavená speciálně pro pacienty s covidem a skládala se z mobilních buněk. Ty jsou z velké části z plastů, což přispělo z rychlému a masivnímu šíření ohně. Na videu je vidět hustý kouř tmavé barvy, který stoupá z budov.

„V centru Tetova se stala obrovská tragédie. Výbuch způsobil požár. Požár byl sice uhašen, ale vyhaslo také mnoho životů. (…) Vyjadřuji nejhlubší soustrast rodinám a blízkým zesnulých a přeji brzké uzdravení zraněným,“ napsal na Facebooku premiér Zoran Zaev, který na místo neštěstí dorazil.

Příčiny požáru zatím nejsou jasné. Do Tetova zamířil pětičlenný tým odborníků, který je bude zjišťovat.

Severomakedonské nemocnice jsou kvůli pandemii přetížené. Očkování proti covidu má jen necelých 28 procent obyvatel dvoumilionové země. Denně zde na komplikace spojené s covidem umírá kolem třiceti lidí, od začátku pandemie si nemoc v Severní Makedonii vyžádala 6129 životů.

Agentura AFP poznamenala, že požár vypukl v době, kdy bývalá jugoslávská republika oslavovala 30. výročí nezávislosti, oslavy se ale soustředily v hlavním městě Skopje.