„Ruské popírání viny je omračující.“ Pozůstalí vypovídají v případu sestřelení MH17

Pozůstalí po 298 obětech letu MH17 sestřeleného v roce 2014 nad východní Ukrajinou začali vypovídat před soudem v Nizozemsku. Někteří z nich viní Rusko ze lži, jiní žádají potrestání viníků, aby našli klid. Obžalováni jsou tři ruští a jeden ukrajinský občan, kteří jsou podezřelí ze zapojení do pádu Boeingu 777 společnosti Malaysian Airlines. Mezinárodní tým vyšetřovatelů připsal sestřelení letadla raketě ruských ozbrojených sil odpálené z prostoru, který kontrolují Ruskem podporovaní separatisté. Oni i Moskva odpovědnost odmítají.

Pozůstalá Ria van der Steenová a právník August Van u soudu
Zdroj: Reuters Autor: Piroschka van de Wouw

Na palubě osudného letu zemřelo 196 Nizozemců, proto se soud koná právě v této zemi, a to v přísně střežené síni na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterdamu. V následujících třech týdnech zazní stovky svědectví pozůstalých, kteří promluví buď osobně, nebo přes video, případně budou přečtena ze zaslaných materiálů.

Jako první svědkyně vystoupila Ria van der Steenová, která při neštěstí ztratila otce a nevlastní matku. „Lžou, my víme, že lžou, a oni vědí, že víme, že lžou,“ řekla před soudem van der Steenová a dodala, že cituje sovětského disidenta Alexandra Solženicyna.

„Jsem plná touhy po pomstě, pocitu nenávisti, vzteku a strachu… Vím, že jsou mrtví a že už je nikdy neuvidím. Ale nemohu se s nimi definitivně rozloučit, dokud nebudou osoby zodpovědné za jejich smrt uznány vinnými za to, co provedly,“ dodala.

Kromě Nizozemců a dalších národností byla na palubě i řada Australanů. Australanka Vanessa Rizková přišla o oba rodiče, kteří se letem MH17 vraceli z dovolené v Evropě. Strůjci útoku podle ní „zaslouží trest za své nenávistné činy“.

„Jak by se cítili sami strůjci, kdyby šlo o jejich příbuzné? Jak by na to reagoval (ruský prezident Vladimir) Putin a jeho zkorumpovaná vláda?“ ptala se Rizková, která u soudu svědčila přes videohovor. „Ruské dezinformace, nedostatečné zapojení Ruska (do vyšetřování) a jeho popírání viny jsou omračující,“ uvedl její bratr James Rizk. 

„Jsem otec bez dětí, bezdětný otec. Stalo se tak před sedmi lety a bude tomu tak ve všech dalších letech,“ emotivně prohlásil Peter van der Meer, který v troskách letadla přišel o své tři dcery ve věku dvanáct, deset a sedm let.

Pozůstalí mohou před soudem hovořit, aniž by byli vyslýcháni

Podle nizozemského práva mohou pozůstalí učinit před soudem prohlášení o dopadech, jaké na ně měla smrt jejich blízkých, aniž by byli předvoláni k výslechu, připomněla agentura AP. V příštích třech týdnech tak plánuje učinit okolo devadesáti lidí.

Podle advokáta Petera Lagstraata, který zastupuje některé pozůstalé, jde – kromě verdiktu – o jeden z nejdůležitějších dnů pro příbuzné obětí, protože mohou hovořit k soudu, ale prostřednictvím soudu také k podezřelým a k lidem zodpovědným za tragédii, ať už se skrývají kdekoliv.

Předsedající soudce Hendrik Steenhuis stanovil termín 22. září 2022 jako možné datum vynesení verdiktu. Proces může ale také skončit v listopadu nebo v prosinci příštího roku, uvádí AFP.

Vyšetřovatelé a soudce: Letadlo sestřelila ruská raketa

Letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru podle obžaloby sestřelila raketa odpálená z území ovládaného Ruskem podporovanými separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny.

Mezinárodní vyšetřovací tým už v květnu 2018 uvedl, že letadlo sestřelil raketový systém, který byl součástí ruských ozbrojených sil, konkrétně 53. protivzdušné brigády ruské armády. Také soudce letos v červnu zopakoval, že existují důkazy o tom, že pád letounu způsobila exploze rakety Buk ruské výroby.

Vyšetřovatelé minulý týden podle agentury Reuters vyzvali Rusko k poskytnutí informací o umístění rakety, která podle vyšetřovatelů letoun sestřelila.

Bellingcat: Buk objednal údajný agent GRU Dubinskij

Vyšetřování, které trvalo téměř šest let, vyústilo v obžalování Igora Girkina, Sergeje Dubinského, Olega Pulatova a Leonida Charčenka mimo jiné z vraždy. Žádný z nich se soudu neúčastní, zastupovat se nechává jen Pulatov. Všichni se podle dostupných informací nacházejí v Rusku. V případě odsouzení jim hrozí až doživotní trest vězení.

Jedním z hlavních podezřelých je Girkin, známý rovněž jako Strelkov. Bývalý důstojník ruské tajné služby FSB v Donbasu v době neštěstí působil jako tamní „ministr obrany“. Velkoruský monarchista a pravoslavný fundamentalista se později Moskvě znelíbil a byl povolán zpět do Ruska. Podle některých ruských médií následně organizoval nábor Rusů pro ozbrojené jednotky Moskvou koordinovaných sil na Donbasu.

Dubinskij, údajný agent ruské armádní rozvědky GRU a šéf separatistické rozvědky, si podle investigativní platformy Bellingcat objednal dodání komplexu Buk. Zajišťoval rovněž jeho přepravu na Ukrajinu a transport zpět do Ruska. Skupina Dubinského podle Bellingcatu sehrála klíčovou roli v rozhodnutí o sestřelení letadla, které Ruskem podporovaní ozbrojenci v Donbasu považovali za nepřátelské.

Pulatov byl podle vyšetřovatelů jedním z velitelů rozvědky separatistů a Charčenko velel jejich průzkumnému praporu.