Izraelský ministr obrany jednal se šéfem palestinské autonomie Abbásem

Izraelský ministr obrany Benny Gantz se v neděli v Ramalláhu setkal s předsedou palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Zdroj blízký izraelskému předsedovi vlády Naftalimu Bennettovi se ale vymezil proti případným dohadům, že schůzka znamená obnovení mírových jednání, která uvázla na mrtvém bodě v roce 2014, upozornila agentura Reuters. Podle deníku Ha'arec to byla první schůzka Abbáse s vysokým představitelem izraelské vlády od roku 2010.

„S Palestinci nejsme v žádném diplomatickém procesu a ani nebudeme,“ citovala přední izraelská média zdroj blízký premiérovi. Při schůzce se podle něj projednávala jen „rutinní témata“.

Gantz hovořil s Abbásem už minulý měsíc telefonicky. Nyní se s ním setkal osobně, a to jen několik hodin poté, co se izraelský premiér Naftali Bennett vrátil z Washingtonu, kde jednal s americkým prezidentem Joem Bidenem okrajově i o palestinské otázce. Nový izraelský premiér podporuje ekonomickou pomoc palestinské samosprávě, je ale proti vytvoření nezávislého státu.

Podle prohlášení zveřejněného Gantzovou kanceláří hovořil izraelský ministr obrany s Abbásem o bezpečnosti i o špatné ekonomické situaci na okupovaném Západním břehu a v Pásmu Gazy, které se několik let potýkají s humanitární krizí.

Gantz v minulosti volal po obnovení mírového procesu s Palestinci, kteří usilují o vlastní stát. Jakýkoli krok v této otázce by mohl ale otřást křehkými základy izraelské nesourodé vládní koalice, která v červnu ukončila dvanáctileté působení Benjamina Netanjahua ve funkci premiéra, podotkla agentura Reuters.

Jako doklad, že v koalici nepanuje v této otázce shoda, vnímá agentura komentář zákonodárce Mossiho Raze za levicovou stranu Merec. Ten označil pondělní snahu o rozptýlení nadějí na obnovu mírových jednání za „nehoráznou“. „Mírový proces je v zájmu Izraele,“ napsal na Twitteru.

Napětí zesílilo

V posledních dvou týdnech se opět zostřilo napětí na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy, které ovládá radikální hnutí Hamás. Střety si vyžádaly dvě oběti z řad Palestinců, včetně dvanáctiletého chlapce. V neděli izraelské letectvo ostřelovalo pozice Hamásu v odvetě za útoky radikálů, kteří posílají na území Izraele balony s hořlavinami, jež způsobují požáry.

Palestinci protestují mimo jiné proti blokádě pásma, kterou Izrael a Egypt zavedly v roce 2007 po ovládnutí tohoto území Hamásem. Izrael minulý týden oznámil, že uvolňuje část blokády a umožní do místa vjet automobilům se zbožím a stavebním materiálem. Ministr obrany Gantz řekl, že pokud se situace uklidní, bude uvolňování pokračovat.