Severní Korea zřejmě obnovila činnost v jaderném zařízení, zjistila MAAE

Severní Korea zřejmě obnovila činnost ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu, informovala agentura Reuters s odvoláním na poslední výroční zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Ta monitoruje jaderné aktivity KLDR na dálku, zejména na základě satelitních snímků, protože od roku 2009 jí Pchjongjang neumožňuje návštěvy inspektorů. Tisková agentura Jonhap v neděli zároveň uvedla, že do Washingtonu dorazil zmocněnec jihokorejské vlády pro jaderné otázky, který tam má jednat o obnovení dialogu s komunistickou diktaturou.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: KLDR zřejmě obnovila svůj jaderný program

„Nezaznamenali jsme činnost v jaderném reaktoru (v Jongbjonu) od prosince 2018 do začátku července 2021,“ uvádí se ve zprávě MAAE s pátečním datem. Od začátku minulého měsíce podle ní ale experti této agentury evidují mimo jiné vypouštění chladicí vody související s činností reaktoru.

Podle tiskové agentury Jonhap dorazil o víkendu do Washingtonu jihokorejský zmocněnec pro jednání o severokorejském jaderném programu No Kju-tuk. Už minulý týden jednal v Soulu americký zvláštní vyslanec pro Severní Koreu Sung Kim. „Rád bych hovořil o různých tématech týkajících se Korejského poloostrova, včetně severokorejského jaderného programu,“ přiblížil No novinářům ve Washingtonu.

Severní Korea se v roce 1985 připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), ale v lednu 2003 od ní odstoupila. Od roku 2003 se uskutečnilo několik kol šestistranných rozhovorů s KLDR, jichž se účastnily Jižní Korea, Japonsko, USA, Čína a Rusko.

O jednání o denuklearizaci KLDR se neúspěšně pokoušel bývalý prezident Donald Trump, který se třikrát setkal s vůdcem Kim Čong-unem. Trump požadoval, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom byl ochoten odvolat sankce uvalené za její jaderné a raketové zbrojní testy.