Při pádu malého letadla na Slovensku zemřeli tři lidé, stroj byl registrovaný v Česku

Při nehodě malého letadla na západě Slovenska zemřely všechny tři osoby na palubě. Informovala o tom slovenská policie a hasiči. Podle listu Nový čas a televize Markíza zahynuli dva Češi a slovenský pilot, který žil v Česku. Podle slovenské policie i českého ministerstva zahraničí zatím totožnost obětí není definitivně určena. 

Zásah hasičů na místě nehody
Zdroj: Hasičský a záchranný zbor/Facebook

„Jde o letadlo registrované v České republice,“ uvedla podle webu listu Sme mluvčí Krajského ředitelství Hasičského a záchranného sboru (HaZZ) v Trnavě Lena Košťálová.

Čtyřmístný stroj spadl podle Sme nedaleko obce Mokrý Háj, poblíž města Skalica, které leží u hranic s Českem. Primátorka Skalice Anna Mierna na sociální síti napsala, že letadlo mělo technické potíže. Při pokusu přistát mimo letiště se stroj zachytil o blíže neupřesněné vozidlo a došlo k několika výbuchům.

Slovenský ministr dopravy Andrej Doležal uvedl, že stroj letěl z Brna, informaci potvrdilo i tamní letiště. Podle údajů z radarů stroj startoval v Brně dopoledne, záznam o trase letu ale skončil ještě nad územím České republiky.

Šlo o letoun VUT100 Cobra od kunovické firmy Evektor, který vlastní brněnská společnost UNIS. Majitel společnosti Jiří Kovář řekl, že letadlo bylo v hangáru aeroklubu, jehož členové ho mohli za určitých podmínek využít pro svoji potřebu. Bylo tomu tak podle něj i v tomto případě. Předseda aeroklubu Pavel Imriš řekl, že se na žádost policie k letu ani k posádce nebude vyjadřovat. 

Totožnost všech obětí zatím není jasná

Policie uvedla, že okolnosti nehody prověřuje. Na místo neštěstí byli přivolání i zástupci leteckého úřadu. Při zjišťování totožnosti obětí slovenským kriminalistům pomáhají i jejich kolegové z Česka.

Policejní mluvčí Zlatica Antalová informovala, že totožnost posádky se zatím nepodařilo definitivně určit, ve vraku stroje podle ní zemřeli pravděpodobně tři muži. Také mluvčí českého ministerstva zahraničí Eva Davidová sdělila, že s jistotou je zatím potvrzena pouze identita pilota, slovenského občana.

Na Slovensku jsou podobné nehody ojedinělé

Tragické letecké nehody civilních strojů na Slovensku jsou v posledních letech spíše ojedinělé. Například v roce 2018 se zřítil lehký vrtulník, jeho pilot zahynul.

K nejtragičtějším nehodám malých letadel s Čechy na palubě v zahraničí patří nehoda, při které v prosinci 2007 zahynulo na Ukrajině pět českých občanů, z toho dva piloti. Stroj Beechcraft C90 letící z Hradce Králové se zřítil nedaleko Kyjeva.

V srpnu 2005 pak ve Švýcarsku zemřeli čtyři Češi při nehodě malé cessny, která se zřítila nedaleko švýcarsko-italské hranice.

V únoru 2010 zemřeli v Německu nedaleko za českou hranicí dva muži – Čech a Slovák – při zřícení malého proudového letadla, které krátce před pádem provedlo nepovolený akrobatický manévr.