Tisíce lidí uprchly před požárem u Atén, řecké památky kvůli extrémnímu horku omezují otevírací dobu

Území několika obcí severně od Atén zachvátil velký požár. Své domovy musely opustit tisíce lidí, evakuovány byly i děti z letních táborů. V Řecku vrcholí jedna z nejhorší vln veder za poslední desetiletí a v Aténách teploty vystoupaly na 42 stupňů. Úřady omezily návštěvní dobu Akropole a dalších památek. Požáry dál sužují mimo jiné také Turecko. 

Požár severně od Atén
Zdroj: ČTK/ZUMA/Eurokinissi

„Je to velký požár a bude zapotřebí velkého úsilí, abychom ho dostali pod kontrolu,“ uvedl guvernér regionu Attika, kde leží i hlavní město, Jorgos Patulis. S ohni v oblasti bojuje přes tři sta hasičů a deset letadel. Podle prvních odhadů úřadů vyhořely desítky stavení. Jak se požár blížil k domům, mnoho obyvatel uprchlo v autech, na motocyklech či na koních.

Kvůli požáru byl zastaven provoz na části dálnice vedoucí z Atén na sever země. Přerušena byla i některá železniční spojení. Požár ohrožuje i vedení vysokého napětí, a odborníci se proto obávají výpadků dodávek elektrického proudu v Aténách. Podle deníku Kathimerini proud už odpoledne v některých částech řeckého hlavního města skutečně nešel.

Akropole, která je obvykle otevřená od osmi hodin ráno do osmi hodin večer, bude od úterý do pátku vždy mezi polednem a pátou hodinou odpolední uzavřená. Dočasně uzavřená byla kvůli vedrům už i v červenci. Některé veřejné instituce i soukromé služby upravily svoji otevírací dobu tak, aby mohly mít v popoledních hodinách zavřeno. 

Přes sto hasičů stále bojuje s rozsáhlým požárem, který vypukl v neděli na severu ostrova Rhodos. Pomáhali jim vojáci a dobrovolní hasiči. Požáry trápí i další části Řecka. Řecké záchranné složky ponechaly pro většinu řeckého území varování před požáry.

Podle řeckých meteorologů jsou vedra nejsilnější za více než třicet let. Některá města v úterý zaznamenala maximální teploty 46 a 47 stupňů Celsia. Extrémně teplé počasí sužuje také Itálii a Turecko a působí požáry.

Video Lesní požáry na řeckém ostrově Rhodos
video

Lesní požáry na ostrově Rhodos

Zdroj: EBU

Při požárech v Turecku zemřelo nejméně osm lidí 

V sousedním Turecku si lesní požáry vyžádaly nejméně osm obětí. Sedm požárů je stále aktivních v jihotureckých provinciích Antalya a Mugla, jež byly minulý týden zasaženy živlem nejvíce. Tamní obyvatelé a opoziční strany kritizují vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za nízkou připravenost na požáry, které v posledních letech sužují Turecko každé léto. V minulých dnech vyšlo například najevo, že Turecko nevlastní žádná letadla na hašení.

Turecká vláda čelila kritice, že nepřijala pomoc, kterou jí nabídly některé západní státy. To ale odmítl ministr zahraniční, podle kterého země souhlasila s pomocí, která splňovala její požadavky. Dodal, že některé státy později své nabídky stáhly. V současnosti pomáhá Turecku bojovat s požáry šestnáct zahraničních letadel a přes pět tisíc hasičů a dalšího personálu ze zahraničí. Pomoc vyslaly Chorvatsko, Španělsko, Ukrajina, Rusko, Ázerbájdžán a Írán.

S ohněm se potýká i Chorvatsko. Rozsáhlý požár u Splitu v pondělí uzavřel zhruba na hodinu provoz na tamním letišti. V horách nad městem s plameny bojovalo na sto sedmdesát hasičů a dvě letadla. Úřady nehlásí žádné raněné ani oběti na životech. V noci na úterý hořelo i u Trogiru, turistické oblasti plameny nezasáhly.