Peking při návštěvě americké diplomatky vyzval Spojené státy, aby Čínu nedémonizovaly

Spojené státy musejí přestat Peking démonizovat a dělat z něj fiktivního nepřítele. U příležitosti návštěvy náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanové v Číně to uvedl přední čínský diplomat Sie Feng. Americká diplomatka během jednání s čínskými představiteli podle svých slov Čínu vyzvala, aby se povznesla nad rozdíly a spolupracovala s USA při řešení globálních problémů, jako jsou klimatické změny nebo pandemie koronaviru, napsala tisková agentura AP.

Náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanová
Zdroj: Reuters

Podle Sie Fenga, náměstka čínského ministra zahraničí, Washington nese vinu na tom, že se vztahy mezi oběma mocnostmi ocitly ve slepé uličce. „V zásadě je to proto, že někteří Američané vidí Čínu jako fiktivního nepřítele,“ citovala ho v pondělí státní televize při setkání s Shermanovou ve městě Tchien-ťin. Washington by podle Fenga měl v tomto ohledu „změnit chybný způsob uvažování“.

Americká náměstkyně ministra zahraničí Shermanová novinářům AP po oddělených schůzkách se Sie Fengem i šéfem čínské diplomacie Wangem I sdělila, že v rozhovorech s čínskými představiteli kladla důraz na potřebu spolupráce v určitých oblastech. „Jsou věci jako globální odpovědnost světových velmocí, které stojí nad rozdíly,“ uvedla.

Americká diplomatka se ale při jednáních nevyhýbala podle svých slov ani tématům, která v americko-čínských vztazích působí napětí. Debata se dotkla perzekuce muslimských Ujgurů, kteří podle Shermanové v západočínské provincii Sin-ťiang čelí zločinům proti lidskosti, omezování demokratických svobod v Hongkongu ze strany Pekingu nebo agresivního jednání Číny vůči Tchaj-wanu. Shermanová také naléhala, aby byli propuštěni američtí a kanadští občané zadržovaní v Číně a vyjádřila také své obavy z tlaku na zahraniční novináře v Číně.

Sie však při jednání podotkl, že Washington podle jeho názoru není v postavení, aby mohl s Čínou o otázce lidských práv hovořit. Navázal tak na slova čínského ministra zahraničí Wanga I, který v sobotu varoval, že pro Peking je nepřijatelné, když s ním USA budou hovořit „z nadřazené pozice“.

Vztahy jsou od dob Trumpa zhoršeny

Shermanová je dosud nejvýše postaveným americkým představitelem, který navštívil Čínu od nástupu prezidenta Joea Bidena do funkce před šesti měsíci. Z Bidenovy administrativy se do Číny vydal zatím pouze zmocněnec pro otázky klimatických změn John Kerry. Americká diplomatka se sešla zvlášť se Sie Fengem a Wangem I v hotelu v Tchien-ťinu, asi hodinu cesty od Pekingu. Vstup do areálu hotelu byl kvůli koronavirovým pravidlům pro zahraniční média omezen, upřesnila agentura Reuters.

Vztahy mezi dvěma mocnostmi se silně zhoršily v době, kdy funkci amerického prezidenta vykonával Bidenův předchůdce Donald Trump. Obě strany se střetávají v celé řadě otázek, mezi něž vedle lidských práv patří také problematika transferu technologií nebo kybernetické bezpečnosti.

Výroky čínského diplomata připomínají slovní přestřelky, které předcházely březnovým americko-čínským rozhovorům v aljašském Anchorage, prvnímu osobnímu jednání představitelů obou zemí od Bidenovy lednové inaugurace. Americký ministr zahraničí Antony Blinken a Jang Ťie-čch' z vedení čínské komunistické strany se tehdy hned na úvod pustili do vzájemné kritiky zahraniční politiky. Blinken Čínu obvinil z autoritářství, Jang označil postoj Washingtonu za pokrytectví.