Spojené státy zruší seznam zakázaných obchodních transakcí s oblíbenými čínskými aplikacemi

Vláda Spojených států odstoupí od seznamu zakázaných obchodních transakcí s čínskými aplikacemi TikTok a WeChat. Informaci zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Podle agentury Reuters vydala seznam s cílem uvalit na zmíněné aplikace tvrdé restrikce administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa v září loňského roku.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Trump tažení proti aplikacím zdůvodňoval obavami, že jejich čínské vlastnictví představuje riziko pro národní bezpečnost, protože podle něj čínské vládě umožňuje získávat informace o amerických občanech.

Nový americký prezident Joe Biden již v první polovině června zrušil exekutivní příkazy, kterými se Trump snažil zablokovat stahování aplikací TikTok a WeChat ve Spojených státech. Zároveň ministerstvu obchodu nařídil, aby přezkoumalo bezpečnostní rizika spojená s takovými aplikacemi.

Ministerstvo má podle Bidenova nařízení monitorovat aplikace jako TikTok, které by mohly mít vliv na národní bezpečnost. Během 120 dnů má rovněž přijít s doporučením zaměřeným na ochranu osobních údajů Američanů, ke kterým mají přístup podniky kontrolované zahraničními vlastníky, píše agentura Reuters.

Obliba sociální sítě TikTok, která se používá k vytváření a sdílení krátkých videí, v poslední době neustále stoupá. Projevuje se to také na zisku aplikace. Tržby majitele služby – čínské společnosti ByteDance – loni meziročně stouply o 111 procent na 34,3 miliardy dolarů (zhruba 736 miliard korun).