Mladí Íránci před prezidentskými volbami nevidí šanci na změnu

3 minuty
Horizont ČT24: Írán před volbami
Zdroj: ČT24

Írán čekají v pátek prezidentské volby. Experti v prvním kole předpovídají nízkou účast – i kvůli bojkotu hlasování mladými Íránci. Vzhledem k tomu, že klíčová Rada dohlížitelů do voleb pustila jen sedm kandidátů, pětici ultrakonzervativců a dva uchazeče nakloněné reformám islámské republiky. Tři z nich ve středu, 48 hodin před volbami, odstoupili, takže na listině zůstal jeden reformátor a tři konzervativci. Mladší generace tak zásadnější zlepšení v ekonomické ani sociální oblasti nečekají.

Radost mladých příznivců na mítinku favorita voleb, šéfa íránské justice a zapřisáhlého odpůrce Západu Ebráhíma Raísího, možná není skutečná. Podle neoficiálních průzkumů zahraničních agentur ji totiž většina mladých Íránců má za spíše předstíranou. Nevěří už totiž, že by existovala šance na nápravu.

„Byla jsem jednou z těch, kteří říkali, že za žádnou cenu nechtějí tuto zemi opustit. Teď to ale vážně zvažuji. Věřila jsem v myšlenku ,zůstat a budovat', ale už to tak není. Nevidím žádné pozitivní východisko,“ sděluje dvacetiletá studentka Narges, která se má stát zdravotní sestrou.

Mladé Íránce podle pozorovatelů od hlasování odrazuje především fakt, že dosavadní prezidenti nebyli schopni občanům zajistit svobodu a ekonomický blahobyt. Končící umírněný prezident Hasan Rouhání si sice v roce 2013 získal hlasy obyvatel sliby o právech a prosperitě, podle mnohých se mu to ale nepovedlo a pouze navázal na tradiční uspořádání, ve kterém podléhá duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Chameneímu.

Plat pět tisíc, kilo masa za osm set

„Vzhledem k tomu, že jsme v posledních osmi letech slyšeli hodně hezkých slibů, zejména směrem k nám, mladší generaci, a žádné se nesplnily, není divu, že lidé ztratili důvěru,“ myslí si obyvatelka Teheránu Faeze.

Všichni kandidáti vybraní z téměř šesti stovek uchazečů se v kampani zaměřili právě na mládež jako na hlavní volební skupinu; šedesát procent populace jsou lidé mladší třiceti let. Podstatná část kampaně se proto odehrává na sociálních sítích, kde se hojně sdružují i ti, kteří vyzývají k bojkotu. Úřady slibují, že tentokrát přístup k nim nezablokují. To nicméně mladá generace vidí jako snahu přimět ji odevzdat hlas jednomu z konzervativních kandidátů.

„Chtěl jsem si otevřít svou vlastní opravnu bot, mít hezké auto, dobrý příjem. Zkrátka šťastný život. Pořád si myslím, že toho jednou dosáhnu, ale teď jsem od toho hodně daleko,“ říká obuvník Mohammad.

Kandidáti na novou hlavu státu slibují ekonomické změny, ale nenavrhují konkrétní postupy. Tamní mladí se tak obávají, že deziluze ze stavu v zemi, kde průměrný plat odpovídá necelým pěti tisícům korun a kilo masa stojí v přepočtu přes osm set, bude trvat i nadále.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 58 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 1 hhodinou

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 3 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 7 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 17 hhodinami
Načítání...