Útočník vyzbrojený nožem zabil na východě Číny pět lidí a dalších patnáct zranil

Nejméně pět lidí v sobotu nožem zabil a dalších patnáct zranil útočník ve městě An-čching, které leží ve východočínské provincii An-chuej. Pachatele policie na místě zadržela. Informoval o tom zpravodajský server Global Times s odvoláním na sdělení místní policie.

Policie v Číně – ilustrační foto
Zdroj: Xinhua Autor: Tao Liang

Bezpečnostní úřad podle webu obdržel pozdě odpoledne místního času informaci, že na pěší zóně v ulici s obchody neznámý muž napadá nožem procházející lidi. Policisté, kteří na místo záhy dorazili, útočníka zadrželi a zraněné nechali přepravit do nemocnice.

Pěti obětem už zdravotníci nedokázali pomoci. Jak vážná jsou zranění dalších napadených, se v tuto chvíli neví. Krevní banka v An-čchingu nicméně kvůli nedostatku krve požádala prostřednictvím médií o pomoc dárce. Jasný zatím není ani motiv pachatele, policie případ vyšetřuje.

Držení střelných zbraní je v Číně značně omezeno

Agentura AP k incidentu poznamenala, že čínské zákony omezují prodej a držení střelných zbraní a hromadné útoky se obvykle provádějí noži nebo podomácku vyrobenými výbušninami. Pachatelé podobných útoků byli v minulosti označováni za duševně nemocné nebo za osoby chovající zášť vůči společnosti.

Loni v prosinci útok nožem před saunou a lázněmi na severovýchodě Číny nepřežilo sedm lidí a dalších sedm utrpělo zranění. O šest měsíců dříve člen školní ostrahy zranil nožem v mateřské škole v jihočínské provincii Kuang-si čtyři desítky lidí. Byl za to odsouzen k trestu smrti.