Pandemie ve světě: V Polsku se část žáků vrátí do škol, Portugalsko ukončí nouzový stav, Itálie nabídne výuku v létě

V Polsku se žáci prvních tří ročníků základních škol budou moci od příštího týdne vrátit do škol, oznámil ve středu ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. V Portugalsku skončí v pátek po zhruba půl roce nouzový stav. Právníci EU při středečním prvním slyšení u bruselského soudu ve sporu s firmou AstraZeneca vznesli požadavek na okamžité dodání vakcíny z britských továren společnosti. V Itálii zůstanou v létě školy otevřené, výuka ale bude dobrovolná. 

Studenti jedné z lisabonských škol sedí ve třídě v rouškách
Zdroj: Reuters Autor: Rafael Marchante

V Polsku se žáci prvních tří ročníků základních škol budou moci od příštího týdne vrátit do škol, oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Vzhledem k situaci s šířením koronaviru v zemi je ale ještě předčasné obnovit vyučování ve školách v plném rozsahu, připustil.

Nejmladší žáci se vrátí do škol v úterý 4. května; na pondělí totiž v Polsku připadá státní svátek. Od úterka také budou moci otevřít nákupní centra, oznámil premiér Mateusz Morawiecki, který po jednání krizového štábu ohlásil postupné uvolňování restrikcí v příštím měsíci. „Údaje (o nových případech nákazy) dávají důvod k opatrnému optimismu,“ prohlásil Morawiecki. „Určitě to nejhorší máme za sebou,“ řekl podle televize TVN 24. Ale nabádal, že k „odmrazení“je nutné přistupovat s pokorou a s vědomím, že země čelí hrozné pandemii, která se nechová přímočaře.

Podle premiérova plánu bude od 1. května dovolena část sportovních aktivit pod širým nebem, jakož i v uzavřených sportovištích a plovárnách. Od 4. května otevřou nákupní střediska, stavebniny a obchody s nábytkem, do škol se vrátí děti prvních tří tříd základních škol, otevřou se muzea a galerie.

Portugalsko už neprodlouží nouzový stav

V Portugalsku skončí v pátek po zhruba půl roce nouzový stav. Prezident Marcelo Rebelo de Sousa v úterý večer oznámil, že opatření neprodlouží díky výraznému zlepšení epidemické situace v zemi, uvedla agentura AFP. Epidemie dosáhla vrcholu v Portugalsku mezi koncem ledna a začátkem února, kdy tamní zdravotnictví bylo na pokraji kolapsu.

Nouzový stav byl v zemi zaveden v listopadu a od té doby byl patnáctkrát prodloužen. Portugalský prezident se rozhodl, že další prodloužení po 30. dubnu už nepovolí. „Na tento krok měly vliv stabilizace a pokles úmrtí, hospitalizovaných a počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče,“ uvedla hlava státu.

Portugalská vláda bude ve čtvrtek rozhodovat o spuštění čtvrté a poslední etapy rozvolňování protiepidemických opatření. Podle premiéra Antónia Costy se epidemie v Portugalsku vyvíjí příznivě. S rušením restrikcí Portugalsko začalo v polovině března. Aktuální třetí fáze začala 19. dubna a umožnila obnovu provozu nákupních center, divadel, kin či vnitřních prostorů kaváren a restaurací. Opatření byla výrazně zpřísněna v polovině ledna, kdy se šíření nákazy zrychlilo.

Právníci EU požadují okamžité dodávky vakcín AstraZeneca z Británie

Právníci Evropské unie při středečním prvním slyšení u bruselského soudu ve sporu s firmou AstraZeneca vznesli požadavek na okamžité dodání vakcíny z britských továren společnosti. Evropská komise v pondělí zažalovala britsko-švédskou firmu za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Tímto krokem chce zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí. AstraZeneca ale trvá na tom, že snížením dodávek očkovací látky smlouvu neporušuje.

„Požadujeme dodávky do konce června a také žádáme, aby byly s okamžitou účinností používány všechny továrny uvedené ve smlouvě,“ řekl před soudem právník zastupující EU Rafael Jafferali. „Smlouva vyjmenovává řadu továren, které měla AstraZeneca využít, a do dneška je AstraZeneca v rozporu se smlouvou nevyužívá,“ dodal Jafferali. Právní zástupce firmy tvrdil opak: „Neexistuje žádná povinnost používat tyto továrny,“ řekl Hakim Boularbah.

Problémy s dodávkami preparátu od AstraZeneky byly od začátku roku hlavní příčinou pomalého rozjezdu očkování v zemích EU. Firma v prvním čtvrtletí dodala státům zhruba 30 milionů dávek, slíbila ovšem téměř čtyřikrát tolik. Od dubna do června pak plánuje doručit 70 milionů místo očekávaných 180. Společnost tvrdí, že nemá dost výrobních kapacit a nejprve musí naplnit podmínky kontraktu s Británií, který Londýn uzavřel dříve než Brusel. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock ve středu večer v reakci na soud v Bruselu uvedl, že jeho země nikdy neblokovala vývoz vakcín z Británie a ani v budoucnu nemá v úmyslu omezovat vývoz farmaceutických výrobků.

V Itálii zůstanou v létě školy otevřené, výuka ale bude dobrovolná

Italské školy zůstanou v letních měsících otevřené, aby daly příležitost žákům a studentům dohnat resty a odstranit nedostatky z období distanční výuky. Účast na vyučování bude ale dobrovolná. Kvůli epidemii covidu-19 italští žáci strávili velkou část školního roku bez prezenční výuky a do škol se začali vracet ve výraznějším počtu až po Velikonocích.

Podle ministra školství letní výuka má být „mostem“ mezi letošním a příštím školním rokem. „Zdravotnická krize zdůraznila již existující problémy a posílila nerovnosti,“ uvedl ministr. Letní vyučování se má zaměřit na doplnění vědomostí a také na obnovu sociálních vztahů mezi žáky. Na letní vyučování ministerstvo vyčlenilo 510 milionů eur (přes 13 miliard korun). V současné fázi rozvolnění, která začala v pondělí, by se měla prezenční výuka vrátit ve většině země do alespoň 70 procent tříd.

Podle ministryně pro vztahy s regiony Marie Stelly Gelminiové předseda vlády zamýšlel zavedení povinné letní výuky. Tento úmysl ale nakonec opustil po kritice ze strany odborů, podle kterých není pro letní vyučování dostatek pedagogického personálu.

Očkované učitele nepřijímáme

Soukromá škola na Floridě založená antivakcinační aktivistkou varovala učitele a další personál před očkováním proti covidu-19. Zavedla rovněž pravidlo, že nebude přijímat nové zaměstnance, kteří podstoupili očkování proti covidu-19. Informovala o tom ve středu agentura AP.

Škola Centner Academy v Miami v pondělí rozeslala rodičům dopis, v němž je informovala o nových pravidlech ve dvou svých kampusech s přibližně 300 žáky od předškolního věku až po osmý ročník základní školy. Učitelé, kteří se již naočkovali, mají nadále docházet do školy, nesmí se ale stýkat s žáky.

Spoluzakladatelka školy Leila Centnerová minulý týden zaměstnancům oznámila, že rozhodnutí učinila s „těžkým srdcem“. Ti, co dosud covidovou vakcínu neobdrželi, mají podle ní počkat minimálně do konce školního roku, přičemž jim doporučila, aby se ani poté nenechávali očkovat. V odůvodnění svého rozhodnutí zaslaném agentuře AP přišla s vědecky nepodloženým tvrzením, že neočkované ženy mohou potratit či si přivodit jiné reprodukční problémy pouze tím, že budou stát v blízkosti očkovaných lidí.