Čaďané se bouří. Armádu viní z puče a po smrti prezidenta chtějí civilní vládu

Odpůrci čadské vojenské vlády protestovali v tamní metropoli Ndjameně. Lidé v ulicích zapalovali pneumatiky a policisté je rozháněli slzným plynem. Podle AFP zahynulo nejméně pět lidí. Vojenská rada převzala moc v Čadu minulý týden poté, co na bojišti zemřel prezident Idriss Déby. Opozice to označuje za puč a požaduje předání moci civilistům.

Déby zemřel po třiceti letech v úřadu na následky zranění, které utrpěl při návštěvě vojáků na frontě na severu země, kde armáda bojuje s povstalci. Kolem skonu hlavy státu se rychle objevily spekulace, protože Déby byl dle BBC zraněn daleko od oblasti, v níž se bojuje. Zahraniční pozorovatelé se pozastavují nad tím, jak je možné, že prezident zemřel v bojích, v nichž armáda hlásí jen pět mrtvých.

Déby, který ve volbách 11. dubna získal další prezidentský mandát, patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentu. Francie tohoto vůdce oceňovala jako dlouhodobého spojence v boji proti islamistům působícím v Sahelu. Čad poskytoval útočiště francouzské misi Barkhane a dodával své vojáky do mise v severním Mali, kde působí rovněž čeští vojáci.

Na výtky, že postupuje v rozporu s ústavou, přechodná vojenská rada, tvořená čtrnácti generály, základní zákon státu nahradila chartou. Funkci prezidenta převzal Mahamat Idriss Déby, syn zesnulého lídra. Zemi má vést rok a půl do příštích voleb. Opozice takový postup neschvaluje a chce, aby byla dodržena ústava, podle níž má v případě úmrtí hlavy státu přejít funkce na předsedu parlamentu.

Pohřeb čadského prezidenta Idrisse Débyho
Zdroj: Christophe Petit Tesson/ČTK/AP

Nechceme monarchii, nebojíme se

Vojenská rada se pokusila kritiku ze strany opozice zmírnit jmenováním civilního premiéra přechodného kabinetu. Dle vůdce opozičního hnutí Les Transformateurs Succèse Masry by se nejdříve mělo rozhodnout o civilním prezidentovi a až posléze o premiérovi. Vyzval také Čaďany k masivní účasti na úterním shromáždění. To vojenská rada v pondělí večer zakázala.

Lidé v metropoli přesto vyšli do ulic. „Nechceme, aby se naše země stala monarchií. Armáda se musí vrátit do kasáren a uvolnit cestu civilistům,“ cituje agentura Reuters čtyřiatřicetiletého demonstranta Mbaidiguima Marabela. „Zasáhla policie, použila slzný plyn. Ale my se nebojíme,“ dodal sedmdesátiletý Timothy Betouge.

Ustavení přechodné vojenské rady, která má pod vedením Débyho syna Mahamata vládnout 18 měsíců do příštích voleb, opozice označuje za puč. Demonstrací se v ulicích čadských měst účastnily tisíce lidí, někteří nesli transparenty požadující návrat moci do rukou civilistů, píše agentura AP.

Podle informací, které sdělila agentuře AFP prokuratura v Moundou, zemřel v druhém největším čadském městě jeden demonstrant, na kterého zřejmě vystřelila policie. V hlavním městě pak zemřela žena při útoku demonstrantů, sdělil prokurátor Youssouf Tom.

Vojenská rada je pod mezinárodním tlakem, aby co nejdříve předala moc civilistům. Africká unie vyjádřila hluboké znepokojení z vývoje v Čadu. Francie, někdejší koloniální vládce Čadu, a některé sousední země prosazují kombinaci vojenské a civilní vlády. Čadská opozice vzkázala Elysejskému paláci, aby se nevměšoval do vnitřních záležitostí sahelského státu.

Čad čelí ofenzivě ze strany rebelů známých jako Fronta pro změnu a svornost v Čadu (FACT), kteří operují z Libye a přes hranice postoupili směrem na jih. V neděli vojenská rada odmítla nabídku příměří ze strany povstalců. „V situaci, kdy je Čad v ohrožení, není čas na rozmýšlení ani na vyjednávání s těmi, kdo nedodržují zákon,“ konstatovala armáda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 7 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 7 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 9 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 13 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 15 hhodinami
Načítání...