Ruská policie pozatýkala účastníky opozičního setkání v Moskvě

Ruská policie rozpustila v Moskvě setkání představitelů místní opozice a zadržela všechny jeho účastníky. Z místa o tom informovala televize Dožď. Na dvoudenní fórum organizované projektem Sjednocení demokraté přijelo kolem 150 lidí z celé země. Videa zadržených, mezi nimiž jsou i opoziční politici Vladimir Kara-Murza a výkonný ředitel organizace Otevřené Rusko Andrej Pivovarov, odvážených v policejních autech, zveřejnili Sjednocení demokraté na sociální síti Telegram.

Ruská policie zatkla účastníky setkání opozice
Zdroj: ČTK/DPA/ Autor: Hannah Wagner

Všichni účastníci akce a novináři, kteří se chystali o fóru informovat, byli zadrženi v budově moskevského hotelu. Policie je pak převezla asi ve dvaceti policejních vozech na různá oddělení, kde s nimi sepsala protokoly. Policie přítomné v hotelu informovala, že je zadržuje kvůli účasti a činnosti v organizaci, která byla v Rusku označena za nežádoucí, i za porušení hygienických předpisů. Také zdroj agentury TASS uvedl, že důvodem pro zatčení bylo zapojení do „mezinárodní organizace, jejíž činnost v Rusku je nežádoucí“.

Televize Dožď připomněla, že Sjednocení demokraté na seznamu nežádoucích organizací nefigurují, a napsala, že policejní akce byla zřejmě mířená proti organizaci Otevřené Rusko, založené v roce 2001 podnikatelem Michailem Chodorkovským. Ta však alespoň formálně za pořádáním akce nestála.

Za nežádoucí označily ruské úřady v roce 2017 stejnojmennou nadaci se sídlem ve Velké Británii a členové tohoto hnutí čelí podle opozičního serveru Meduza od té doby pronásledování.

Ruská opozice si opakovaně stěžuje na závažná porušování práva na svobodu shromažďování ze strany bezpečnostních orgánů. Pokusy jinak smýšlejících sejít se a zorganizovat se v minulosti opakovaně selhaly.

Pořádaná akce měla opozičním regionálním politikům pomoci s rozvojem jejich dosavadní činnosti a s organizací kampaně, která by vedla k jejich znovuzvolení. Fórum mělo zahrnovat přednášky a semináře a mělo se na něm objevit několik významných opozičních osobností včetně moskevského komunálního politika Ilji Jašina. Podle agentury AFP také on skončil v policejní cele. V Rusku se bude na podzim volit parlament. Vládnoucí prokremelská strana Jednotné Rusko v nich bude obhajovat svou dvoutřetinovou většinu.