Sarkozy korumpoval, rozhodl prvoinstanční soud. Nařídil mu rok vězení a další dva podmíněně

Francouzský soud uznal bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem. Politikovi uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně s možností žádat o domácí výkon trestu. Sarkozy se proti verdiktu hodlá odvolat. Stal se druhou hlavou státu v moderní francouzské historii, která byla odsouzena za korupci.

„Zneužil svého postavení a konexí,“ řekla k rozsudku soudkyně Christine Mee. Verdikt znamená, že není pravděpodobné, že by Sarkozy šel do vězení. Pobyt za mřížemi se ve Francii většinou ukládá v případě trestů vyšších než dva roky. Soud uvedl, že Sarkozy bude mít možnost požádat o odpykání trestu doma s elektronickým náramkem.

Obžaloba pro někdejšího šéfa Elysejského paláce požadovala odnětí svobody v délce čtyř let, z toho dva roky podmíněně. Prokuratura měla za to, že tři obvinění – se Sarkozym ještě jeho advokát Thierry Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Gilbert Azibert – mezi sebou uzavřeli nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014.

Spoluobžalovaní dostali tříletý trest

Sarkozy a Herzog se od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku. Herzogovi a Azibertovi během pondělka soud vyměřil stejný tříletý trest s dvouletou podmínkou jako Sarkozymu.

Soud konstatoval, že skutky byly „zvlášť závažné“ vzhledem k tomu, že se jich dopustil bývalý prezident, jenž využil svého postavení k pomoci soudci, který sloužil jeho zájmům. Kromě toho byl Sarkozy jako bývalý právník podle soudu „dokonale informován“ o tom, že se dopouští protiprávního činu.

obrázek
Zdroj: ČT24

Sarkozyho obhájkyně Jacqueline Laffontová označila rozsudek za „extrémně přísný“ a „naprosto nepodložený a neospravedlnitelný“. Sdělila, že se její klient proti rozhodnutí soudu odvolá.

Šmíd upozorňuje, že proces provází řada nevyjasněných okolností a neexistují přímé důkazy. „Soud přihlédl k tomu, že existuje řada nepřímých důkazů v jiných aférách,“ konstatuje zpravodaj ve Francii s tím, že Sarkozy se snažil získat informace, jimiž by se bránil v jiných případech.

Pravice si stěžuje na politický proces

Exprezident popíral jakákoliv pochybení a označoval se za oběť honu na čarodějnice. Obžaloba ho podle něj „šmírovala“ přehnanými způsoby. Podle Šmída je rozsudek velkým překvapením pro francouzské politiky, kteří neočekávali, že by exprezident dostal nepodmíněný trest. „Pravice se brání tím, že proces byl zpolitizován,“ popisuje zpravodaj ČT.

Sarkozy je v moderní historii Francie druhým exprezidentem odsouzeným za korupci, tím prvním byl Jacques Chirac. Totožné tresty jako Sarkozy soud uložil i Herzogovi a Azibertovi, soudce navíc dostal pětiletý zákaz činnosti.

Šestašedesátiletý Sarkozy několika obviněním čelil již v minulosti a další soud ho čeká již v březnu. Před soudem má stanout v kauze označované Bygmalion kvůli podezření z ilegálního financování prezidentské volební kampaně v roce 2012. Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti také 15. ledna oznámil, že Sarkozyho vyšetřuje v souvislosti s jeho poradenskou činností v Rusku, připomíná AFP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 5 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 9 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 10 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...