Sarkozy korumpoval, rozhodl prvoinstanční soud. Nařídil mu rok vězení a další dva podmíněně

Francouzský soud uznal bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem. Politikovi uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně s možností žádat o domácí výkon trestu. Sarkozy se proti verdiktu hodlá odvolat. Stal se druhou hlavou státu v moderní francouzské historii, která byla odsouzena za korupci.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy
Zdroj: Reuters Autor: Gonzalo Fuentes

„Zneužil svého postavení a konexí,“ řekla k rozsudku soudkyně Christine Mee. Verdikt znamená, že není pravděpodobné, že by Sarkozy šel do vězení. Pobyt za mřížemi se ve Francii většinou ukládá v případě trestů vyšších než dva roky. Soud uvedl, že Sarkozy bude mít možnost požádat o odpykání trestu doma s elektronickým náramkem.

Obžaloba pro někdejšího šéfa Elysejského paláce požadovala odnětí svobody v délce čtyř let, z toho dva roky podmíněně. Prokuratura měla za to, že tři obvinění – se Sarkozym ještě jeho advokát Thierry Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Gilbert Azibert – mezi sebou uzavřeli nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014.

Spoluobžalovaní dostali tříletý trest

Sarkozy a Herzog se od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku. Herzogovi a Azibertovi během pondělka soud vyměřil stejný tříletý trest s dvouletou podmínkou jako Sarkozymu.

Soud konstatoval, že skutky byly „zvlášť závažné“ vzhledem k tomu, že se jich dopustil bývalý prezident, jenž využil svého postavení k pomoci soudci, který sloužil jeho zájmům. Kromě toho byl Sarkozy jako bývalý právník podle soudu „dokonale informován“ o tom, že se dopouští protiprávního činu.

Sarkozy přichází k pařížskému soudu
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Blondet Eliot
Sarkozyho obhájkyně Jacqueline Laffontová označila rozsudek za „extrémně přísný“ a „naprosto nepodložený a neospravedlnitelný“. Sdělila, že se její klient proti rozhodnutí soudu odvolá.

Šmíd upozorňuje, že proces provází řada nevyjasněných okolností a neexistují přímé důkazy. „Soud přihlédl k tomu, že existuje řada nepřímých důkazů v jiných aférách,“ konstatuje zpravodaj ve Francii s tím, že Sarkozy se snažil získat informace, jimiž by se bránil v jiných případech.

Pravice si stěžuje na politický proces

Exprezident popíral jakákoliv pochybení a označoval se za oběť honu na čarodějnice. Obžaloba ho podle něj „šmírovala“ přehnanými způsoby. Podle Šmída je rozsudek velkým překvapením pro francouzské politiky, kteří neočekávali, že by exprezident dostal nepodmíněný trest. „Pravice se brání tím, že proces byl zpolitizován,“ popisuje zpravodaj ČT.

Sarkozy je v moderní historii Francie druhým exprezidentem odsouzeným za korupci, tím prvním byl Jacques Chirac. Totožné tresty jako Sarkozy soud uložil i Herzogovi a Azibertovi, soudce navíc dostal pětiletý zákaz činnosti.

Šestašedesátiletý Sarkozy několika obviněním čelil již v minulosti a další soud ho čeká již v březnu. Před soudem má stanout v kauze označované Bygmalion kvůli podezření z ilegálního financování prezidentské volební kampaně v roce 2012. Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti také 15. ledna oznámil, že Sarkozyho vyšetřuje v souvislosti s jeho poradenskou činností v Rusku, připomíná AFP.