„Pokud zásadní veřejný zájem, v tomto případě bezpečnost veřejnosti, znemožňuje spravedlivé projednání případu, pak jej soudy nemohou projednat,“ uvedl soudce nejvyššího soudu, citovaný agenturou Reuters.
Odvolací soud v minulosti rozhodl, že Begumové se dostane spravedlivého posouzení případu jen ve Velké Británii. Páteční rozhodnutí nejvyššího soudu však předchozí verdikt zvrátil. Begumová se sice může odvolat proti odebrání občanství z roku 2019, ale nemůže tak učinit v Británii, vysvětluje Reuters.
Begumová se narodila v Británii bangladéšským rodičům. V roce 2015 odjela spolu se dvěma spolužačkami z Londýna. Společně se přes Turecko následně dostaly do Sýrie, kde se Begumová provdala za bojovníka Islámského státu.
Begumovou našli novináři
V únoru 2019 Begumovou v jednom z uprchlických táborů objevili novináři, kterým tehdy těhotná žena řekla, že chce zpět do Británie. Všechny tři děti, které na Blízkém východě porodila, zemřely. Begumová je v současnosti zadržovaná v syrském táboře.
Osud Shamimy Begumové se stal v Británii předmětem vášnivých debat. Podle některých přišla o nárok na britské občanství v okamžiku, kdy se přidala k teroristické organizaci. Podle jiných by ale neměla zůstat bez státní příslušnosti, místo toho by se měla vrátit do Británie a zodpovídat se před soudem ze svých činů.
Odhadem devět set Britů se připojilo k takzvanému Islámskému státu, čtyřicet procent se vrátilo. Každý pátý zahynul. Na Blízkém východě jich zbývá kolem 360. Řada z nich se podílela na plánování teroristických útoků v Evropě, hromadných popravách, znásilňování, mučení a ničení kulturního dědictví nevyčíslitelné hodnoty.