Trump a Biden na poslední chvíli mobilizovali voliče v Georgii, kteří rozhodnou o převaze v Senátu

Hlasování, které rozhodne o směřování Spojených států po další generaci, či volby, v nichž je v sázce osud země. Takovým způsobem prezentovali v pondělí prezident Donald Trump i jeho nástupce v Bílém domě Joe Biden dvojici soubojů o senátorská křesla ve státu Georgie, jejichž oficiální datum připadá na úterý. Ostře sledované hlasování totiž určí, která ze stran ovládne vlivnou horní komoru Kongresu.

Video Události: Volby v Georgii
video

Události: Volby v Georgii

Zdroj: ČT24

„Lidi, je to tady. Je to tady. Máme nový rok a zítřek (úterý) může být novým dnem pro Atlantu, pro Georgii, pro Ameriku,“ prohlásil demokrat Biden na shromáždění, jehož se zúčastnil vzhledem k pandemii covidu-19 pouze omezený počet lidí, kteří navíc seděli v autech.

„Jediný stát může určit cestu nejen pro další čtyři roky, ale pro následující generaci,“ dodal.

„Naše země je odkázána na vás,“ prohlásil Trump na svém mítinku, jehož se podle odhadů organizátorů zúčastnily nehledě na nebezpečí šíření koronaviru tisíce lidí namačkaných na sebe.

„Mohla by to být vaše poslední příležitost zachránit Ameriku takovou, jakou ji máme rádi,“ dodal prezident, který však stále odmítá uznat svou porážku v listopadových prezidentských volbách.

Biden na mítinku s kandidáty Ossoffem a Warnockem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Carolyn Kaster

Demokraté potřebují získat oba senátory

Demokraté již nyní ovládají Sněmovnu reprezentantů, v Senátu je však po listopadových volbách situace nejasná.

Republikáni mají zajištěných 50 z celkové stovky křesel oproti 48 hlasům demokratů (46 mandátů mají přímo demokraté, dva senátoři jsou pak nezávislí, kteří ale vždy hlasují s demokraty). V případě rovnosti hlasování však rozhoduje podle americké ústavy viceprezident. Tuto funkci bude od konce ledna zastávat Bidenova spolukandidátka Kamala Harrisová.

Demokraté tak potřebují k ovládnutí Senátu vyhrát oba souboje, v nichž stojí republikán David Perdue proti svému téměř o čtyřicet let mladšímu vyzyvateli Jonu Ossoffovi a Kelly Loefflerová proti demokratu Raphaelu Warnockovi.

Pokud by se demokratům podařilo v horní komoře získat převahu, mohl by Biden prosazovat svůj legislativní program bez spolupráce s republikány, kteří by ani nemohli blokovat potvrzení čelných představitelů nadcházející demokratické administrativy či federálních soudců.

Republikáni Perdue a Loefflerová (vlevo) a demokraté Ossoff a Warnock (vpravo)
Zdroj: Reuters

Trump: Není možné, že jsme v Georgii prohráli

Trump strávil velkou část svého vystoupení opětovným nepodloženým zpochybňováním výsledku nedávných prezidentských voleb v některých státech, kde prohrál.

Jedním z nich je i samotná Georgie, kde se prezident podle nedávno uniklého záznamu telefonátu snažil přesvědčit místní činitele, aby pro něj „našli“ necelých dvanáct tisíc hlasů, které ho dělí od vítězství. Ti to však odmítli společně s prezidentovými tvrzeními o podvodech.

„Není možné, že jsme v Georgii prohráli,“ řekl za potlesku svých příznivců Trump. Prezident argumentuje, že pokud tajemník Georgie Brad Raffensperger nezmění výsledek prezidentských voleb v jeho prospěch, nebudou lidé věřit ani volbám senátním a nepůjdou k nim.

V Georgii sice je řada lidí, kteří věří, že Trump volby vyhrál a že mu vítězství bylo ukradeno, automaticky to ale nemusí znamenat, že by nešli k volbám do Senátu, upozorňuje zpravodaj ČT v USA David Miřejovský. „V prezidentských volbách v Georgii hlasovalo na pět milionů lidí a už teď víme, že v předtermínu ve volbách senátních v tomto státě hlasovaly už tři miliony lidí. Zatím to vypadá, že zájem o odevzdání hlasu je obrovský.“

Video Studio 6
video

Zpravodaj ČT Miřejovský: Zájem o volby v Georgii je obrovský

Zpravodaj ČT Miřejovský: Zájem o volby v Georgii je obrovský

Volby v Georgii do značné míry rozhodnou o osudu první poloviny Bidenova prezidentství

Desítky republikánských kongresmanů chtějí volby napadnout

Trump rovněž znovu vyvíjel tlak na svého viceprezidenta Mikea Pence, který má podle ústavy povinnost oficiálně prohlásit zvoleného prezidenta příštím šéfem Bílého domu. Trump na Pence opakovaně naléhá, aby tak odmítl učinit, čímž by naboural volební proces.

„Doufám, že nás Mike Pence podrží,“ řekl Trump, který viceprezidenta nazval skvělým chlapem. „Pokud nás nepodrží, už ho nebudu mít tolik rád,“ dodal.

Ve středu je totiž společné zasedání Sněmovny reprezentantů a Senátu, na kterém má právě viceprezident Pence víceméně formálně sečíst hlasy volitelů z prezidentských voleb a oficiálně vyhlásit Bidena vítězem. Podle hlasování takzvaného sboru volitelů zvítězil Biden ve volbách nad Trumpem poměrem 306 ku 232 hlasům.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Volby v Georgii

Zdroj: ČT24
„Ovšem je tady přibližně dvanáct republikánských senátorů a několik desítek kongresmanů za republikánskou stranu ze Sněmovny reprezentantů, kteří chtějí volby napadnout a chtějí žádat audit. Mezi ně se hlásí republikánští kandidáti z Georgie, oni by také hlasovali pro to, aby byla nějakým způsobem prezidentská volba znevěrohodněna,“ doplnil Miřejovský. Trump také na mítinku pochválil Loefflerovou za to, že se v tomto sporu staví na jeho stranu.

Šance jsou vyrovnané 

Georgie byla po desetiletí stabilní baštou republikánů, Bidenovi se tam letos podařilo zvítězit jako prvnímu demokratovi od roku 1992. Podle průzkumů jsou šance všech čtyř kandidátů na zisk křesla v Senátu v podstatě vyrovnané a experti se proto zdráhají výsledek předjímat.

Volební místnosti by se měly uzavřít v úterý večer (v 1:00 SEČ). „Je velmi pravděpodobné, že v průběhu noci na středu už bychom měli znát výsledky. U senátních voleb se je většinou dozvídáme poměrně rychle,“ podotýká Miřejovský. Na konečné výsledky se však jako v případě prezidentských voleb možná bude muset čekat až několik dní.