Severovýchod USA zasáhla silná bouře, v řádu hodin napadly desítky centimetrů sněhu

Na severovýchod Spojených států udeřila první letošní sněhová bouře, při níž by podle meteorologů mohlo na některých místech Pensylvánie a New Yorku napadnout až 60 centimetrů sněhu. Silné sněžení doprovází také vítr o rychlosti až 80 kilometrů v hodině. Americká Národní meteorologická služba (NWS) proto vyzývá občany, aby co nejméně cestovali, varuje také před možnými výpadky elektřiny. Panují rovněž obavy z toho, že by bouře mohla narušit distribuci vakcíny proti covidu-19.

Meteorologická služba upozornila, že v nejhůře zasažených oblastech bude cestování nebezpečné až nemožné. Ve městě New York k čtvrtečnímu ránu místního času (odpoledne SEČ) napadlo stejně sněhu jako loňskou zimu při všech sněhových bouřích dohromady.

Tři letiště, které město obsluhují, musely zrušit asi 20 až 30 procent letů, omezení postihlo také železniční dopravu.

New York zasáhla silná sněhová bouře
Zdroj: Reuters
Autor: David 'Dee' Delgado

Největší bouře za poslední roky

Starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval obyvatele, aby situaci „brali vážně“, jedná se podle něj totiž o bouři, kterou město nezažilo několik let. Kvůli živlu se ještě více omezil již tak pozastavený život v nejlidnatějším americkém městě. Školy přešly plně na distanční výuku, není možné se najíst ani na zahrádkách restaurací a neplují trajekty.

Ve městě Glenville ve státu New York napadlo za pět hodin přes 76 centimetrů sněhu, rekord však ohlásilo město Binghamton, kde se za dva dny objevilo 114 centimetrů sněhové pokrývky. Přes metr napadlo i na různých místech v Pensylvánii.

„Byla to velmi obtížná, rychlá bouře, při níž spadlo neuvěřitelné množství sněhu,“ prohlásil šéf silničářů pro jedno z předměstí města Albany Tom Coppola. Na některých místech podle něj měly problém projet některé úseky i vozidla údržby s pluhy.

Podle agentury Reuters byly podmínky na silnicích na mnoha místech zrádné, na dálnici I-80 v Pensylvánii zemřeli dva lidé a řada dalších utrpěla zranění v havárii asi šedesáti vozidel. V New Yorku se zranilo šest lidí při hromadné havárii 27 automobilů. Celkem podle guvernéra došlo ve státě k šesti stovkám nehod.

Video Události
video

Události: Spojené státy zasáhla mohutná sněhová bouře

Živel se přehnal také přes metropoli Washington a státy Virginia a Západní Virginia. Celkem zasáhl oblast, na které žije asi padesát milionů lidí. Bouře se nyní přesunula nad město Boston a části Nové Anglie, pak zamíří nad Atlantický oceán. V Bostonu napadlo zatím něco přes 20 centimetrů, sněžení tam má však ještě pokračovat.

„Sledujeme velmi pozorně distribuci vakcíny,“ řekl guvernér státu New Jersey, kde státní dopravní společnost NJ Transit pozastavila veškerou vlakovou dopravu a významně omezila autobusové spoje. „Pokud jsme už tak neměli dost starostí, tak je tohle další rozměr“, poznamenal s tím, že dodávku očkovacích látek vyvinutých společností Pfizer očekávalo mezi středou a pátkem 35 tamních nemocnic.