Poslední klíčové státy potvrdily výsledky voleb. Podle Arizony i Wisconsinu je vítězem Biden

Další dva klíčové státy z letošních prezidentských voleb ve Spojených státech během pondělí vyhlásily oficiální výsledky hlasování a potvrdily vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena. K Georgii, Michiganu, Pensylvánii a Nevadě se přidaly Arizona a Wisconsin. Výsledky tak už vyhlásily všechny státy, v nichž si Biden připsal relativně těsná vítězství a ve kterých tábor prezidenta Donalda Trumpa přistoupil k soudním stížnostem.

Guvernér Wisconsinu Tony Evers v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil Bidena vítězem prezidentských voleb v tomto americkém státě. „Dnes jsem splnil svou povinnost a potvrdil jsem výsledky voleb z 3. listopadu, jak si to žádají státní i federální zákony,“ uvedl demokratický guvernér.

Uvedl také, že Bidenovi přidělil volitele pro finální hlasování ve sboru volitelů, který se sejde 14. prosince. Certifikaci volebních výsledků dokončil Wisconsin jako poslední z klíčových států, v nichž si Biden připsal relativně těsné vítězství a v nichž tábor prezidenta Donalda Trumpa přistoupil k soudním stížnostem.

Ve Wisconsinu došlo i na částečný přepočet hlasů, když Trumpův štáb zaplatil tři miliony dolarů za audit ve dvou okresech. Po dokončení tohoto procesu rozdíl mezi současným prezidentem a Bidenem ještě o několik desítek narostl na výsledných přibližně 20 600 hlasů. Trump již dříve uvedl, že proti rozhodnutí podá další žalobu, na její podání má podle AP pět dní.

Wisconsin vysílá do sboru volitelů deset svých zástupců. Podle analýz respektovaných amerických médií získal Biden celkově hlasy 306 volitelů, zatímco Trump jen 232. Demokratický kandidát si tak zajistil ve volitelském sboru výrazně více hlasů než 270 nutných pro zvolení.

Podle Trumpa je Arizona dějištěm volební korupce

Arizona i Wisconsin patří mezi pětici států, kde dokázal kandidát Demokratické strany zvrátit Trumpovo vítězství z roku 2016. Triumfem v prvním jmenovaném si Biden zajistil 11 volitelských hlasů z celkových 306, které podle projekcí amerických médií získal, ve druhém případě deset.

Bidena podle konečných čísel v Arizoně volilo o 10 457 lidí více než Trumpa, píše agentura AP. Finální rozdíl mezi jejich zisky je stejný jako číslo uváděné před dokončením certifikace a odpovídá 0,3 procenta všech odevzdaných hlasů. To vše při velmi vysoké volební účasti, která dosáhla skoro 80 procent.

Donald Trump
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Susan Walsh

„Tyto volby provázela transparentnost, přesnost a spravedlivost, jak požadují arizonské zákony a volební předpisy, a to i přes četná nepodložená tvrzení o opaku,“ řekla místní státní tajemnice Katie Hobbsová při pondělním vyhodnocení hlasování.

Zmíněná tvrzení o manipulacích s výsledky ve stejnou dobu při vystoupení před arizonskými republikány opakoval Trumpův osobní právník Rudy Giuliani. Trump předtím na Twitteru uvedl, že Arizona byla dějištěm „totální volební korupce“.

  

Georgie přepočítává hlasy podruhé

Stížnosti z prezidentova tábora v Arizoně podobně jako v dalších klíčových státech provázely proces vyhlašování výsledků, žádné ale u soudů neuspěly. Místní Republikánská strana například žádala o odklad certifikace v nejlidnatějším okrese Maricopa County, soud ale minulý týden žádost odmítl.  

V Georgii je mezitím v plném proudu už druhý přepočet hlasů, o který za nepříznivého výsledku požádal prezident Trump. Podle místního státního tajemníka Brada Raffenspergera zatím vše nasvědčuje tomu, že bude do středečního termínu dokončen. „Jakmile bude tento přepočet hotový, všichni v Georgii budou moci mít ještě větší důvěru ve výsledek našich voleb,“ citovala z pondělní tiskové konference republikánského činitele televize CNN.

Georgie vítězství Bidena potvrdila 20. listopadu, přičemž rozdíl mezi ním a Trumpem po prvním přepočtu mírně klesl na 12 670 hlasů. Prezident USA na Twitteru znovu označil výsledky za zfalšované a vyzýval k intervenci místního guvernéra, Raffenspergera přitom označil za tvrdohlavého. Státní tajemník na to reagoval kritikou „masivního množství dezinformací“ šířených „nečestnými hráči“.

 

„Jsou zde tací, kteří fantastickými tvrzeními, polopravdami a dezinformacemi zneužívají pocity mnohých Trumpových stoupenců a, upřímně řečeno, zjevně také uvádí v omyl prezidenta,“ řekl. Zároveň informoval, že jeho úřad vede několik vyšetřování v reakci na obvinění o volebních nesrovnalostech.

Všechny spory ohledně výsledků voleb musí být letos urovnané do 8. prosince, pak již budou součty považovány za konečné. O šest dní později se uskuteční hlasování prezidentského sboru volitelů, které vybere novou hlavu státu.

Republikánka v Iowě zvítězila v boji o místo kongresmanky díky šesti hlasům

Oficiální výsledky listopadových voleb v pondělí vyhlásil i americký stát Iowa, který zažil také jeden těsný souboj o křeslo ve Sněmovně reprezentantů. Kandidátka Republikánské strany Mariannette Millerová-Meeksová podle konečných čísel porazila demokratku Ritu Hartovou o pouhých šest hlasů.

Agentura AP uvádí, že jde zřejmě o nejvíce vyrovnanou volbu do Kongresu za poslední desetiletí. Millerová-Meeksová a Hartová bojovaly o to, kdo bude dva roky ve Washingtonu zastupovat druhý ze čtyř kongresových obvodů Iowy. Prvotní sčítání ukázalo vítězství republikánky o 47 hlasů, následoval však přepočet, při kterém se rozdíl postupně dostal až na jednociferné hodnoty. Kandidátka Demokratické strany však nakonec svou rivalku neporazila.

„Oficiální výsledek ve druhém obvodu je 196 964 pro Millerovou-Meeksovou ku 196 958 pro Ritu Hartovou. Rozdíl je šest hlasů,“ uvedl na Twitteru státní tajemník Paul Pate, když oznamoval schválení výsledků v Iowě.

Kampaň poražené demokratky naznačila, že se ještě pokusí výsledek napadnout, což musí učinit do 48 hodin od jeho potvrzení. „Odolá-li očekávaným právním krokům, pak se vítězství Millerové-Meeksové stane nejtěsnějším ve volbách do Sněmovny reprezentantů od roku 1984, zároveň by šlo o nejvyrovnanější souboj v Iowě od roku 1916,“ píše AP.