Turecko vyšle vojáky do Ázerbájdžánu, budou střežit příměří v Náhorním Karabachu

Turecký parlament schválil nasazení vojáků v rámci mírové mise, která bude střežit příměří v Náhorním Karabachu. Prezident Recep Tayyip Erdogan dosud neupřesnil, kolik vojáků Ankara vyšle, mandát bude zatím roční, uvedla agentura AP.

Podle dohody o ukončení konfliktu, kterou minulý týden podepsaly Arménie, Ázerbájdžán a Rusko, mají na dodržování příměří přímo v Náhorním Karabachu dohlížet ruské jednotky. Turecké síly mají být součástí monitorovacího centra na ázerbájdžánském území.

Ministři obrany Turecka a Ruska minulý týden podepsali dohodu o vytvoření monitorovacího centra. Jeho poloha zatím nebyla určena, nicméně podle Moskvy se bude nacházet v Ázerbájdžánu, a nikoli v bezprostřední blízkosti Náhorního Karabachu. Turecko chce do mírové mise vyslat jak vojáky, tak civilisty.

Válka vypukla v září

Ruské hlídky mají být rozmístěny podél bývalé frontové linie, tedy východní hranice karabašské enklávy a podél přilehlého Lačinského koridoru, který spojuje Náhorní Karabach s Arménií. Ruský kontingent v Náhorním Karabachu má čítat 1960 vojáků, kteří mají mít k dispozici 90 obrněných transportérů a stovky kusů další vojenské techniky.

Válka o Náhorní Karabach vypukla koncem září a o život přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.