Záchranné práce v Izmiru skončily. Zemětřesení má 116 obětí

Počet obětí pátečního zemětřesení v Egejském moři vystoupal na 116. V tureckém Izmiru, kde si otřesy vyžádaly 114 životů, skončilo pátrání po obětech a přeživších. Záchranáři z trosek budov vysvobodili 107 lidí. Ve třetím největším tureckém městě bylo zraněno více než tisíc osob.

Záchranáři v Izmiru
Zdroj: Reuters Autor: Kemal Aslan

Z nemocnic už bylo propuštěno 898 osob zraněných v Izmiru. V lékařské péči je stále 137 pacientů, uvedl turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD. Pro ty, kteří potřebují nouzové přístřeší, je k dispozici 4600 stanů a na 17 tisíc lůžek.

Říjnové zemětřesení mělo epicentrum v Egejském moři, severovýchodně od řeckého ostrova Samos, kde si vyžádalo dvě oběti. Tamní úřady také ohlásily 19 zraněných.

AFAD uvedl, že otřesy dosahovaly síly 6,6 stupně a napočítal 1621 následných otřesů, přičemž 44 z nich bylo silnější než čtyři stupně. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřesy dosahovaly síly 6,9 stupně, americká geologická služba (USGS) uváděla 7,0 a seizmologická observatoř Kandilli v Istanbulu naměřila 6,9 stupně.

V Turecku, které leží na rozhraní několika litosférických desek, jsou zemětřesení poměrně častá. V roce 1999 dva silné otřesy zabily na severozápadě země na 18 tisíc lidí. Páteční otřesy jsou co do počtu obětí nejhorší od roku 2011, kdy si zemětřesení ve východotureckém městě Van vyžádalo přes pět set životů.